https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-20-obci-z-kladenska-a-rakovnicka-v-memorandu-navrhuje-mensi-zdrazovani-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na 20 obcí z Kladenska a Rakovnicka v memorandu navrhuje menší zdražování vody

18.12.2023 10:34 | N. STRAŠECÍ (ČTK)
Vodovodní kohoutek
Vodovodní kohoutek
Na 20 obcí z Kladenska a Rakovnicka v memorandu navrhuje menší zdražování vody. Reagují tak na rozhodnutí společnosti Vodárny Kladno - Mělník (VKM) o zvýšení ceny vodného a stočného o 25 procent na 175 korun za metr kubický od příštího roku. Zástupci obcí chtějí zvýšení na úrovni roční míry inflace, která má podle odhadů dosáhnout přibližně 11 procent, plus zvýšení v souladu se změnou sazby DPH na vodné a stočné o dva procentní body, řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (Naše město). VKM odůvodnily zdražení potřebou rozsáhlých investic do obnovy infrastruktury.
 

"Společným cílem podepsaných stran je udržet přiměřenou výši nákladů za vodné a stočné pro občany obcí (tzv. sociálně únosná cena vodného a stočného)," uvedl Filip. Dodal, že Nového Strašecí se zvýšení stočného netýká, protože kanalizaci provozují městské technické služby, avšak skokové zdražení vody ano.

Ředitel VKM Josef Živnůstek už dříve ČTK řekl, že důvodem zdražení je potřeba rozsáhlých investic do obnovy infrastruktury, například do potrubí, čerpacích stanic a podobně. Investice byly pode něj dosud dlouhodobě podhodnocené. Vodárny Kladno - Mělník jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, zabezpečují zásobování na 310 000 lidí pitnou vodou a kanalizaci pro přibližně 170 000 Středočechů.

Memorandum podpořilo například také Smečno, jeho starosta Tomáš Burda (Společně pro Smečno) dnes ČTK řekl, že v pondělí by jej měla schválit rada města. Poté chtějí obce vyvolat společné jednání s VKM.

K memorandu se podle starosty Nového Strašecí připojuje třeba též Libušín, Stochov, Lány, Tuchlovice, Kamenné Žehrovice, Rynholec a další, postupně jej projednávají městské rady a zastupitelstva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

18.12.2023 19:17
Pište memoranda.pište petice bijte se v prsa ,mávejte ručičkami na schuzi obecní rady a bude vám to platné jak mrtvému zimník.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

21.12.2023 11:03
Voda je u nás pořád velmi laciná. Jenže mít DOBROU pitnou vodu je docela náročné. Nejde jen o infrastrukturu, ale také o to, že se někdo musí starat o kontrolu všeho možného znečištění na obrovském území a tak. Prostě voda bude stále dražší, protože rostou i rizika, před kterými ji musíme chránit a zabezpečovat.
Chápu, že každý chce všechno nejlépe zadarmo, ale takhle to prostě nefunguje a fungovat nemůže.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist