https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-600-hnizdech-uz-letos-lide-zaznamenali-mladata-capu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na 600 hnízdech už letos lidé zaznamenali mláďata čápů

29.6.2023 01:38 (ČTK)
Foto | Ludmila Korešová / ČSO
Na zhruba 600 hnízdech čápů letos dobrovolníci zaznamenali mláďata. Do pozorování čapích hnízd se letos zapojilo 933 lidí, připojit se mohou i další, sdělila Česká společnost ornitologická (ČSO).
 

"Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezonu – zapojilo se 924 dobrovolníků, kteří spočítali 1687 vzletných mláďat, což bylo nejvíc v historii programu. Zatím doufáme, že letošní sezona bude podobně úspěšná," uvedla Gabriela Dobruská z ČSO.

Dobrovolníci, kteří čapí hnízda sledují, zadávají informace na web. Díky nim získají ornitologové přehled o tom, kolik je na jednotlivých hnízdech mláďat. Informace o vzrostlých mláďatech jsou pro odborníky důležité k vyhodnocení úspěšnosti čapí sezony. "I nadále vyzýváme veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou. Je proto snadné je spočítat a zadat pozorování do databáze birdlife.cz/capi," vysvětlila Dobruská. Zapojit se podle ornitologů může každý. Důležité jsou pro odborníky informace i o tom, že na hnízdě žádný čáp spatřen nebyl.

Ornitologové sledují hnízdění čápů se zapojením veřejnosti od roku 2014. Postupem času vznikla dynamická celorepubliková mapa s více než 1500 hnízdy čápa bílého, z které je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.

Čápi poprvé hnízdí kolem pátého roku života, jsou však záznamy i o hnízdění dvacetiletých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na dvou až pěti vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce mláďata krmí - partneři se v péči střídají. Většina čápů svá hnízdiště opustí koncem července, načež se shromažďují na loukách. Na sklonku srpna se pak vydávají do Afriky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

29.6.2023 14:07
A plno hnízd je prázdných, některé i několik let.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.6.2023 17:42 Reaguje na smějící se bestie
600 je dostatečný počet, netřeba divočit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist