https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-aukci-v-saudske-arabii-prodali-sokola-za-ctyri-miliony-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na aukci v Saúdské Arábii prodali sokola za čtyři miliony korun

15.10.2020 11:34 | RIJÁD (ČTK)
Šlo o sokola šahina z čeledi sokolovitých. Je příbuzensky spjatý se sokolem stěhovavým a někteří odborníci ho považují za poddruh tohoto dravce.
Šlo o sokola šahina z čeledi sokolovitých. Je příbuzensky spjatý se sokolem stěhovavým a někteří odborníci ho považují za poddruh tohoto dravce.
Na aukci v Saúdské Arábii prodali sokola za 650 000 saúdských rijálů (čtyři miliony korun). Aukce dravých ptáků, jejichž chov je v zemích Perského zálivu velmi populární, trvá přes 40 dní. Cena vydražená za sokola byla vůbec nejvyšší dosažená na podobných akcích v minulosti.
 

Organizátoři ze saúdskoarabského klubu chovatelů sokolů podle agentury Reuters oznámili, že sokol se prodal v úterý. Kupující ocenil jeho charakteristiky a také fakt, že těchto ptáků není dostatek. Šlo o sokola šahina z čeledi sokolovitých. Je příbuzensky spjatý se sokolem stěhovavým a někteří odborníci ho považují za poddruh tohoto dravce.

Podle Reuters je v pouštních zemích Perského zálivu sokolnictví součástí kulturního dědictví. Celosvětově jsou sokoli, kteří jsou schopni dosáhnout rychlosti i 300 kilometrů za hodinu, považovaní za ohrožený druh. Jednotlivé země mají vlastní předpisy jejich chovu, odchytu i lovu.

Prodaný sokol šahin vážil 1,1 kilogramu a odchycen byl v divoké přírodě ve Východní provincii Saúdské Arábie. Aukce začala 3. října a potrvá do 15. listopadu. Koná se každoročně od roku 2017 a na její organizaci se kromě klubu sokolníků podílí i saúdskoarabská vláda.

Majitelé sokolů z oblasti Perského zálivu běžně cestují na lovecké akce do Pákistánu, Maroka či středoasijských zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

16.10.2020 09:33
Co dodat táta král, máma v domácnosti...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.10.2020 15:57
Pokud ta samice vážila 1,1 kg , tak to byla abnormálně velká a proto ta cena. Stěhováci jsou větší , samec od 10 a samice od 25 tis nahoru. Ale v CZK.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist