https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-boj-se-suchem-poslalo-ministerstvo-zemedelstvi-14-9-miliardy-mezirocne-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na boj se suchem poslalo ministerstvo zemědělství 14,9 miliardy, meziročně víc

23.3.2021 02:05 | PRAHA (ČTK)
Generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala poznamenal, že většinou se o vodě hovoří, pokud je jí moc, nebo pokud je jí nedostatek. Ve většině času ji společnost pokládá za samozřejmou a žije ve vodním blahobytu.
Generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala poznamenal, že většinou se o vodě hovoří, pokud je jí moc, nebo pokud je jí nedostatek. Ve většině času ji společnost pokládá za samozřejmou a žije ve vodním blahobytu.
Ministerstvo zemědělství vydalo loni na boj se suchem 14,9 miliardy korun. To je meziroční zvýšení o zhruba devět procent, předloni šlo o 13,7 miliardy Kč. Loni více než deset miliard korun bylo z evropských zdrojů, uvedl náměstek ministra zemědělství pro sekci vodního hospodářství Aleš Kendík. Dva roky se daří plnit heslo, že v průměru má být každý den opraven nebo vybudován rybník, dodal. Loni jich vzniklo nebo bylo opraveno 372, předloni 387.
 

Podle Kendíka bude ministerstvo v tomto programu pokračovat, do roku 2030 plánuje stát přerozdělit dalších 3,75 miliardy Kč. To umožní vznik 2600 rybníků. Loni stát podpořil obecní rybníky ve dvou programech 550 miliony Kč.

Loni ministerstvo připravilo program na podporu opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. V něm se zatím vybralo sedm pilotních projektů na obnovu a zabezpečení vodárenských soustav za 700 milionů Kč, vláda na ně schválila 490milionovou podporu. "Tyto projekty zajistí napojení cca milionu a půl lidí na zlepšené zabezpečení nebo zásobování pitnou vodou. V letošním roce byla zahájena příprava rozšíření tohoto programu s předpokládanou alokací 4,4 miliardy Kč na období 2021 -2025," dodalo ministerstvo.

Generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala poznamenal, že většinou se o vodě hovoří, pokud je jí moc, nebo pokud je jí nedostatek. Ve většině času ji společnost pokládá za samozřejmou a žije ve vodním blahobytu. Koronavirová pandemie podle něj přinesla negativní dopady na některé vodohospodářské společnosti v lokalitách, kde náhle klesly odběry vody. Jde zejména o velká města, odkud zmizeli turisté a byly zavřené vysoké školy nebo koleje.

Aktuálně se v rámci boje proti suchu stát zabývá stavbou šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále Nových Heřminov na Bruntálsku, Vlachovic ve Zlínském kraji a Skaličky na Bečvě, která je na hranici Olomouckého a Zlínského kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 07:42
Přehrady nejsou řešení... lít do přírody další stovky tun betonu a ničit další říční krajinu je proti zdravému rozumu, a tomu co bychom zde potřebovali.

Navíc nevím kolik z těchto rybníků je opravdu rybníky, ale pokud tam ryby jsou a stane se z toho jen další pračka na peníze, tak to přírodě rozhodně nepomůže, spíš jí to uškodí....

Současná vláda zatím nedělá téměř nic dobře.... tedy co se ŽP týká určitě....

A MZe? Ti by měli raději změnit sami sebe a celkově zemědělství, než stavět rybníky a nádrže.... problém s vodou začíná právě na zemědělské půdě a v "lesích".... a podle odborníků (i selského rozumu) je potřeba změnit hospodaření na takové, které je k přírodě šetrnější a ke krajině ohleduplnější.....

Tyto snahy ale MZe vytvrvale blokuje. Krásný příklad je i to, kam vytlačili návrh protierozního zákona.... udělali z něj erozní zákon.... doufám, že toto se ještě podaří zastavit a napravit na to, jaký byl původní záměr... tudíž změnit zákony tak, aby bylo zemědělství povinno zamezovat další erozi.... když už ne sami ve svém vlastním zájmu, tak kvůli celé společnosti, kterou současné konvenční zemědělství zásadně negativní ovlivňuje.

Toman je jen stará ropácka škola, zvyklá prostě bezohledně drancovat svěřený resort = krajinu. Pokud chceme, aby se zemědělství stalo udržitelným a nezpůsobovalo tolik problémů, tak si první musíme vybrat nová politická uskupení, aby ukázala jak to s krajinou myslí oni... strany, které vládly do teď vesměs ukazovali, že jim na krajině ani ŽP celkově vůbec nezáleží....
Odpovědět
VK

Václav Kain

23.3.2021 09:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Dokud nebudou zlikvidovány ty mnohasethektarové lány,tak do toho můžete lít peněz kolik budete chtít a nebude to nic platné.Kolik nám zbylo zajíců či koroptví?A Toman ? Tento velkojezedák nic napravovat nebude protože pro něho stejně jako pro Babiše je preferován okamžitý zisk.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 09:49 Reaguje na Václav Kain
Přesně tak to je.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.3.2021 12:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
"Současná vláda zatím nedělá téměř nic dobře.... tedy co se ŽP týká určitě....", bohužel, to platí zejména pro ty vlády "předsoučasné". Co ty udělaly pro krajinu a přírodní prostředí? Asfaltované cyklostezky (1km za 50 milionů Kč v Praze), místo slibovaných Havlových "malých rodinných farem" (viz Letní přemítání, Odeon 1991) tisícihekterová podniky, větší než bývalé "sdružené JZD", lány kukuřice na otop (bioplyn), kolem kterých jedete i 10 km, několikasethektarová pole řepky na bionaftu, to je výsledek činnosti těch správných vlád "předsoučasných" v zemědělství. Činnosti, v které současná vláda pokračuje.
O umožnění rozšíření kůrovce, zrušením zpracovatelských závodů Státních lesů a předhození péče o zdraví lesů dravému podnikání, s celou výbavou podnikatelských "nástrojů" - korupce, podvody a podobně, je lépe se moc nezajímat, ještě dnes je to nebezpečné pro fysické osoby.
Noví vládci (Piráti a spol.) na obzoru, se už třesou na posbírání drobů, co zbyly po těch předchozích vládách a ještě zbudou po té současné.
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.3.2021 14:28
Sucho a oteplování přinaší další zatím skrytou hrozbu kterou si v čr málokdo uvědomuje.A tím je spolek pěstitelu kaktusu a sukulentu.Muže se stát.že nezodpovědní pěstitelé bezmyšlenkovitě vyhodí nějaké jedince do odpadu a nasledně ze skládek dojde k masovému invaznímu šíření díky globalnímu oteplování.Měly by se vytvořit ekologické stráže složené s ekologu a policistu.Tyto by měly právo vykonávát domovní prohlídky,rostliny zabavovat a nasledně spalovat.Spolek kaktusařu by měl být zařazen BIS na seznam extremistických organizaci. Tomuto zaplevelení české krajiny by se mělo zabránit v zárodku a hlídky by měly začít co nejdříve.Idealně už letos
Odpovědět
JM

Jiří Malík

24.3.2021 01:12
Je potřeba řešit celou krajinu najednou. Rybník bez mokřadu, bez nápravy toku nad ním vlivem klimatické změny bude vysychat. Navíc dnes se o rybníky neumíme starat, případně je překapříme, a pak je rybník smrtící past pro biotu. Daleko potřebnější jsou mimo jiné mokřady a tůně, a dále i nové meze, svejly. Protože pokud neuděláme nic s velkými lány, rybníky budou eutrofizovány a voda nebude čistá. Nutno také napravit zemědělskou půdu - má málo organiky a používá se moc chemie - pak je eroze a opět ještě více jsou vymývány živiny, které chybí v půdě a přebývají v rybníku. MZe bohužel, ani tát, zatím není schopen postupovat potřebně ani systémově, a zadělává si na do budoucna neřešitelnou situaci ohledně adappatce na klimatickou změnu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist