https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-brnensku-uhynulo-nekolik-labuti-zrejme-kvuli-otrave-botulotoxinem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Brněnsku uhynulo několik labutí, zřejmě kvůli otravě botulotoxinem

19.7.2023 11:21 (ČTK)
Otravu botulotoxinem způsobuje bakterie Clostridia botulinum. Citlivé na otravu jsou hlavně labutě, otrava se u nich projeví jako u prvních.
Otravu botulotoxinem způsobuje bakterie Clostridia botulinum. Citlivé na otravu jsou hlavně labutě, otrava se u nich projeví jako u prvních.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Několik labutí uhynulo na rybníku ve Vojkovicích na Brněnsku. ČTK to řekla starostka Jitka Šmídová (Spolu pro Vojkovice). Podle veterinářů a pracovníka záchranné stanice, kteří byli na místě, může být příčinou úmrtí nebezpečný jed botulotoxin, který se tvoří ve vedrech ve stojatých vodách. Starostka původně uvedla, že se událostí zabývá krajská veterinární správa, později upřesnila, že nakonec se vzorky nikam neposílaly. Jed ohrožuje ptáky v okolí vod především v letních měsících.
 
Otravu botulotoxinem způsobuje bakterie Clostridia botulinum. Mikroorganismus se běžně vyskytuje v přírodě. "Najdeme ho ve vodních tocích, především ve stojatých vodách, v bahně. Když dojde k oteplení a voda je vystavená vysokým teplotám, bakterie se namnoží a produkuje nebezpečný botulotoxin," uvedl odborník na volně žijící zvířata Jaroslav Sedláček ze záchranné stanice v Rajhradě u Brna.

Podle ornitologa Kryštofa Horáka z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické nastávají podobné otravy například na rybnících, kde jsou přemnožené ryby. Důležité je tedy zajistit dostatečné okysličení vodní plochy.

Citlivé na otravu jsou hlavně labutě, otrava se u nich projeví jako u prvních. Jed se do těla ptáků dostane s potravou a napadá nervovou soustavu. "Ptáci jsou nejprve neteční, pospávají a nedokáží se pohybovat. V časných začátcích lze ještě ptáka zachránit, stačí i přemístění na čistou vodní plochu. Jakmile ale jed napadne nervovou soustavu, končí tento stav úhynem," řekl Sedláček.

Horák uvedl, že botulotoxin je nebezpečný i pro ostatní ptáky, kteří se pohybují v okolí otrávené vody. "Potíže může jed způsobit i dravcům, kteří sedají na uhynulé ptáky," řekl Horák.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček uvedl, že větší případ otravy zaznamenali inspektoři loni v červenci na Pardubicku. Na rybníku u Sezemic uhynula kvůli botulotoxinu asi stovka kachen. Botulotoxin je známý také pod označením klobásový jed. Člověk se s ním může setkat v některých potravinách, rizikové jsou například konzervovaná zelenina, ovoce, či maso.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist