https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ceskolipsku-se-nezvykle-brzo-vylihla-mladata-jeraba-popelaveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Českolipsku se nezvykle brzo vylíhla mláďata jeřába popelavého

26.4.2022 01:08 | PRAHA (ČTK)
Do Česka se začal tento velký pták z řádu krátkokřídlých vracet ve druhé polovině minulého století a od konce 80. let v tuzemsku i pravidelně hnízdí.
Do Česka se začal tento velký pták z řádu krátkokřídlých vracet ve druhé polovině minulého století a od konce 80. let v tuzemsku i pravidelně hnízdí.
Foto | Petr Lumpe / Zoo Ostrava
Na Českolipsku se nezvykle brzo vylíhla mláďata jeřába popelavého. Ornitologové je zaznamenali u Holanských rybníků 10. dubna, což je nejranější termín dosavadních pozorování v Česku. Nalezená mláďata navíc byla již přibližně pět dní stará, informovala zakladatelka projektu Jeřábí život a terénní ornitoložka Zoo Ostrava Markéta Ticháčková.
 
Většinou lze tedy první malá mláďata vidět až na konci dubna.
Většinou lze tedy první malá mláďata vidět až na konci dubna.
Foto | Petr Lumpe / Zoo Ostrava

Do Česka se začal tento velký pták z řádu krátkokřídlých vracet ve druhé polovině minulého století a od konce 80. let v tuzemsku i pravidelně hnízdí. "V posledních letech sledujeme změny migračního chování jeřábů a zkracování cest do zimovišť. Někteří jeřábi už dokonce na zimu neodlétají a zimují u nás. Na jaře tak potom nemají daleko na své hnízdiště a mohou proto obsadit teritorium a zahnízdit dříve, než ostatní ptáci, kteří stále migrují," uvedla Ticháčková.

To je podle ní také případ hnízdiště u Holanských rybníků, kde ornitologové letos první kuřata pozorovali. "Dříve zde hnízdil pár, o kterém jsme díky barevnému značení pomocí kroužků věděli, že pravidelně migroval až do Španělska. Před třemi lety se však na stejné lokalitě objevil jiný pár, a to v době, kdy byl značený jeřáb teprve v Německu na cestě zpět do ČR, takže o své hnízdiště přišel," dodala.

Jeřábi se stavbou hnízda začínají obvykle v březnu. Snášejí zpravidla dvě vejce, která se vyvíjejí 30 až 31 dní. Většinou lze tedy první malá mláďata vidět až na konci dubna. Na péči se pak podílejí oba rodiče. "V těchto měsících je potřeba apelovat na lidi, aby se v blízkosti rybníků a mokřadů, kde mohou ptáci hnízdit, chovali maximálně ohleduplně. Je třeba se chovat tiše, mít psy na vodítku, a kdyby náhodou narazili na zdánlivě opuštěné hnízdo s vejci či ukryté mládě, ať se co nejrychleji vzdálí. Rodiče se s největší pravděpodobností brzy vrátí," uvedl spolupracovník projektu Jeřábí život Petr Lumpe.

Pozorování a ochraně jeřábů se věnuje tým ornitologů v projektu Jeřábí život, do kterého jsou zapojené i zoo v Liberci a Ostravě. Ptáky ornitologové sledují za pomoci barevného značení a GPS-GSM vysílačů. Doposud vysílačem vybavili deset jeřábů, z toho tři na Moravě a ve Slezsku, jednoho v jižních Čechách a ostatní v severních Čechách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.4.2022 06:48
Dva páry jeřábů jsou trvale přes zimu i u nás. Pouze nevím, zda stačí odchovat ty mladé, protože v rákosí se zdržuje černá zvěř.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.4.2022 07:24
Letos i krkavci už jsou venku. Ale je málo myšic a hrabošů, takže většina sov nehnízdí. Proto lišky budou slídit všude možně, aby mladé odchovaly (zajíčci, selata, hnízda...)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist