https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-citlive-komodity-ma-jit-3-3-miliardy-korun-mene-na-telata-vice-na-repu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na citlivé komodity má jít 3,3 miliardy korun, méně na telata, více na řepu

18.10.2019 00:15 (ČTK)
Ministerstvo zemědělství snížilo meziročně sazby dotací na masná telata o zhruba 600 Kč na velkou dobytčí jednotku, tedy 500 kilogramů živé váhy. Naopak více peněz získají pěstitelé cukrovky. / Ilustrační foto
Ministerstvo zemědělství snížilo meziročně sazby dotací na masná telata o zhruba 600 Kč na velkou dobytčí jednotku, tedy 500 kilogramů živé váhy. Naopak více peněz získají pěstitelé cukrovky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství snížilo meziročně sazby dotací na masná telata o zhruba 600 Kč na velkou dobytčí jednotku, tedy 500 kilogramů živé váhy. Naopak více peněz získají pěstitelé cukrovky. Vyplývá to z nastavení sazeb na tzv. citlivé komodity, ze kterých letos zemědělci, stejně jako loni, získají 3,3 miliardy korun. O sazbách evropských dotací včera úřad informoval v tiskové zprávě.
 

Hlavní platba na plochu, tzv. SAPS, bude přibližně také stejná jako loni, a to 3394,11 Kč na hektar. Stejně jako loni se budou vyplácet zálohy na hlavní platbu v 70procentní výši celkové platby. Celkem se v SAPS vyplatí zhruba 12 miliard korun.

"Vzhledem k letošnímu nepříznivému počasí, kdy čeští zemědělci museli nést dopady sucha a čelit i nepříznivé finanční situaci, využije ČR možnost poskytnout zálohy na SAPS ve výši 70 procent. První zálohy přímých plateb mohou žadatelé očekávat již začátkem listopadu," uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

U citlivých komodit je snížení u masných telat, kde je meziroční pokles sazby o sedm procent, u ovoce s velmi vysokou pracností je pokles o 7,5 procenta a u zeleniny s velmi vysokou pracností je snížení také o 7,5 procenta. Naopak navýšení je u škrobových brambor, dále pak pro chovatele ovcí a koz nebo na zeleninu s vysokou pracností. Do velmi pracné zeleniny se řadí košťálová nebo kořenová zelenina, dále pak rajčata, papriky, okurky, cibule, česneky nebo saláty a zelí. Do pracné zeleniny pak špenát, celer, petržel, hrách, fazole nebo cukrová kukuřice.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

18.10.2019 13:33
Proč má jít míň na telata? Vždyť takové tele je hrozně milé zvíře, třeba s petrželí se vůbec nemůže srovnávat :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist