https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-demolice-zchatralych-objektu-v-ralsku-bude-potreba-150-mil-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na demolice zchátralých objektů v Ralsku bude potřeba 150 milionů Kč

19.8.2017 03:36 | RALSKO (ČTK)
Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil zhruba od poloviny minulého století.
Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil zhruba od poloviny minulého století.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na demolice zchátralých objektů v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku bude Liberecký kraj podle hrubých odhadů potřebovat 150 milionů korun. Už loni nechal kraj zbourat nebezpečné ruiny někdejšího kulturního domu, letos by měly jít k zemi i tři objekty bývalého generálního štábu. Na demolici má kraj v rozpočtu připraveno deset milionů. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná.
 

"Z velké části se jedná o finanční prostředky z vyšších daňových příjmů loňského roku a předpokládám, že podobná podpora na vyčištění prostoru bude vyčleněna i v příštím roce. V Ralsku se nachází přes 170 budov a dvacet z nich je v blízkosti obydlené části Ploužnice, a ty je potřeba co nejdříve zdemolovat," doplnila náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). I v příštích letech se chce podle ní kraj zaměřit přednostně na budovy, které by mohly hrozit zřícením.

Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla kontaminována podzemní voda i zemina - hlavně leteckými palivy. Liberecký kraj převzal část bývalého vojenského prostoru od státu v roce 2007.

S pozemky získal i 179 objektů, většinou ruin, které je třeba zlikvidovat. První dvě šly k zemi loni. Zbourání budov nedokončeného kulturního domu stálo 3,5 milionu korun. Po zkušenostech z loňského roku vypsal kraj veřejnou zakázku v režimu design & build. Což znamená, že dodavatel zajistí nejen samotnou demolici, ale také zpracování realizační dokumentace a statický návrh prací. "Právě u budovy bývalého kulturního domu jsme díky tomu ušetřili asi milion korun," řekl hejtmanův náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

V následujících letech chce Liberecký kraj odstranit další objekty včetně asfaltových a betonových ploch. "Objektů v dezolátním stavu jsou v prostoru desítky a jejich možné další využití je vzhledem k stavu opravdu nereálné. Prioritně se zaměřujeme na demolice těch nejhorších, u kterých hrozí enormní riziko zřícení," dodal hejtman Martin Půta (STAN). Do tří let přitom chtějí zchátralé objekty ve své části prostoru zbourat i Vojenské lesy a statky, které část pozemků spravují.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.8.2017 09:28
rád bych věděl co na těch demolicích může být tak nákladného...??? vždyť ty ruiny můžou jen strhnout a zasypat hlínou...nikomu to tam překážet nebude a za pár let by to zarostlo náletem...
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist