https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-dokesku-jsou-krome-vlku-i-myvalove-severni-na-rozdil-od-vlku-jsou-nevitani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Dokesku jsou kromě vlků i mývalové severní. Na rozdíl od vlků jsou nevítaní

2.2.2017 11:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Že jde o mývala severního není zcela jisté, ale jak informují pracovníci CHKO, po konzultaci s odborníky se domnívají, že s největší pravděpodobností patří nevítanému, ze Severní Ameriky zavlečenému mývalu severnímu.
Že jde o mývala severního není zcela jisté, ale jak informují pracovníci CHKO, po konzultaci s odborníky se domnívají, že s největší pravděpodobností patří nevítanému, ze Severní Ameriky zavlečenému mývalu severnímu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vlkům se na Dokesku zřejmě daří. Jen během ledna pořídily fotopasti celou řadu záběrů vlků. Pracovníci CHKO Kokořínsko – Máchův kraj také pozorovali řadu vlčích stop asi pěti vlků. Při lednovém průzkumu terénu ale ochranáři narazili i na stopy, které jim radost neudělaly. Stopy patří zřejmě mývalu severnímu, který je u nás invazní a naší přírodě škodí.
 

Že jde o mývala severního není zcela jisté, ale jak informují pracovníci CHKO, po konzultaci s odborníky se domnívají, že s největší pravděpodobností patří nevítanému, ze Severní Ameriky zavlečenému mývalu severnímu. „Kvůli své schopnosti dobře šplhat po stromech představuje hrozbu i pro ptáky hnízdící v korunách stromů či v jejich dutinách,“ uvádí jednu z jeho vlastností Luboš Beran ze Správy CHKO.

Co výskyt mývala pro CHKO znamená se uvidí za pár let. „Na rozdíl od jiných území tady alespoň existuje potenciální možnost, že bude mýval občas likvidován vlkem,“ říká Luboš Beran. Ale hned dodává, že vlci mají na Dokesku zatím dostatek jiné a asi vhodnější potravy.

Proti mývalovi správa žádné konkrétní kroky aktuálně nechystá. Aktuálně se ani přesně neví, kolik mývalů v kraji je. Jako invazní druh mohou mývaly lovit myslivci.

Výskyt mývalů není pro ochranáře žádným překvapením. „Je to spíše potvrzení očekávaného. Nějaké zprávy jsme již měli od myslivců a už asi bude i jinde častější než bychom si přáli,“ říká Luboš Beran.

„Před pár lety nám dokonce jedna osoba nabízela zdarma vysazení ´těchto milých zvířátek´ a nebylo úplně jednoduché jí vysvětlit, že by tím přírodě spíše uškodila než pomohla,“ říká Luboš Beran a dodává, že řada lidí už ztratila realistický každodenní kontakt s přírodou a jejími procesy a tak mohou i dobře míněnými činy napáchat více škody než užitku.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

2.2.2017 13:21
No vlci jsou vítaní??? Hmm...??? Na Slovensku loni povolili odstřel 40 ks vlků a medvědi chodí k popelnicím vesnic pro zbytky jídla....
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist