https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-islandu-vybuchla-sopka-erupce-je-vyrazne-vetsi-nez-v-minulosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Islandu vybuchla sopka, erupce je výrazně větší než v minulosti Aktualizováno

19.12.2023 10:20 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na jihozápadě Islandu v noci na dnešek vybuchla sopka na poloostrově Reykjanes. Podle místních úřadů je erupce výrazně větší než minulé případy v této vulkanicky aktivní oblasti. Erupce nastala po týdnech otřesů půdy v regionu, které vedly v listopadu k evakuaci více než 3000 obyvatel rybářského města Grindavík.
 

Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku. Zatím se zdá, že láva z vulkánu teče jiným směrem, než leží město, což dává naději na záchranu domů, uvedli dnes podle agentury Reuters geologové a představitelé úřadu pro řešení katastrof.

"Erupce neohrožuje lidské životy," napsala islandská vláda v prohlášení. "Letový provoz není narušen, mezinárodní letecké cesty zůstávají otevřené," dodala vláda. Policie varovala, aby se lidé nevydávali do oblasti sopky.

Erupce následovala po novém zemětřesném roji, tedy po další sérii stovek otřesů, které oblast v minulých týdnech zažívala opakovaně. Sopka vybuchla v pondělí ve 22:17 místního času (23:17 SEČ) a vychrlila lávu a popel do výšky více než 100 metrů. Erupce byla viditelná z islandské metropole Reykjavíku, která se nachází asi 40 kilometrů severovýchodně od Grindavíku.

Záběry na sociálních sítích ukazují jasně žlutou, oranžovou a červenou lávu proti noční obloze a proudy lávy tekoucí po svazích sopky.

"Délka pukliny (ze které tryská láva) dosahuje asi 3,5 kilometru a proud lávy má objem 100 až 200 kubických metrů za sekundu. To je mnohem víc než při předchozích erupcích na poloostrově Reykjanes v posledních letech," uvedl meteorologický úřad.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.

V okolí sopky Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes, který leží jihozápadně od metropole Reykjavíku, byly od října registrovány desetitisíce otřesů. Výbuchy sopky byly zaznamenány v letech 2021, 2022 a letos v létě. Ve všech případech jim předcházely delší série zemětřesení. Pří žádné z těchto erupcí nebyly ohroženy obydlené oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist