https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihlavsku-letos-vodohospodari-prodlouzi-tok-jihlavky-v-prostredkovicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Jihlavsku letos vodohospodáři prodlouží tok Jihlávky v Prostředkovicích

30.6.2024 01:00 (ČTK)
Hlavní vizualizace
Hlavní vizualizace
Na Jihlavsku vodohospodáři do listopadu upraví koryto Jihlávky v Prostředkovicích. Tok říčky pak bude o třetinu delší, aby voda odtékala z krajiny pomaleji. Vytvoří u ní místo s pozvolným přístupem k vodě, kde si lidé budou moci odpočinout. Na rozdíl od jiných obcí jsou v Prostředkovicích tyto úpravy možné díky tomu, že tam k říčnímu toku nezasahuje zástavba, sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Akce za 1,6 milionu korun je financovaná z evropských fondů.
 
Pracovníci teď u Jihlávky rozebírají opevnění břehů. Z původně lichoběžníkového koryta pak vytvoří přírodní miskovité koryto s meandry. "Dokonce vznikne další paralelní koryto, které umožní rozdělení průtoků a říční nivu rozčlení. Ekologickou funkci posílí prvky jako mrtvé dřevo či solitérní kameny," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V paralelním korytě bude možné osadit herní prvky pro děti, v toku budou nášlapné kameny. "Ve spolupráci s obcí usnadní lidem přístup také dvě schodiště a průchod přes koryto Jihlávky umožní nová lávka," uvedl mluvčí. Na závěr povodí v tomto území vysází stromy a keře.

Na Vysočině letos povodí revitalizuje také Svratku v Sedlišti u Jimramova na Žďársku. I tam pak bude koryto řeky členitější. Zlepší se tím podmínky pro zadržování vody v této oblasti i samočisticí schopnost vodního toku, uvedl podnik minulý měsíc. Úpravy tam budou stát 4,7 milionu korun, skončí rovněž v listopadu.

Ještě větší úpravy na Svratce byly nedávno dokončené mezi Herálcem a městem Svratka na Žďársku. V Herálci povodí opravilo zdi u řeky a pod obcí vrátilo Svratku do původního koryta, čímž její tok prodloužilo skoro o kilometr. Tyto práce stály 33,8 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist