https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-vraci-do-historickeho-koryta-svratku-u-jimramova-zadrzi-vodu-v-krajine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svratka u Jimramova se vrací do svého historického koryta

9.6.2024 01:23 | JIHLAVA (ČTK)
Povodí Moravy vrátí do historického koryta Svratku v Sedlišti u Jimramova na Žďársku. Koryto řeky bude členitější, čímž se tok prodlouží zhruba o 400 metrů. Zlepší se tím podmínky pro zadržování vody v krajině i samočisticí schopnost vodního toku, sdělil ČTK generální ředitel podniku Václav Gargulák.
 
Voda v řece pak poteče korytem, které bylo v minulosti odstavené. Jeho přesnou trasu vodohospodáři vytyčili pomocí historických map a kopaných sond. "Svratka u Jimramova získá zcela novou podobu, její koryto prodloužíme, obnovíme původní meandry, koryto řeky bude členitější a dojde k prodloužení doby průtoku," uvedl Gargulák.

K členitosti toku přispějí i balvany, kamenné brody a mrtvé dřevo. Povodí tam také napojí slepé rameno, které je částečně zanesené. Část slepého ramene bude mít charakter mokřadu.

Stavba začala v dubnu. "V současnosti probíhají zemní práce a tvarování koryta, břehy budou při dokončovacích úpravách zdrsněny pro vytvoření přirozenějšího dojmu," uvedl Gargulák. Úpravy budou stát 4,7 milionu korun bez DPH, skončí letos v listopadu.

Ještě větší úpravy na Svratce byly nedávno dokončené mezi Herálcem a městem Svratka na Žďársku. V Herálci povodí opravilo zdi u řeky a pod obcí vrátilo Svratku do původního koryta, čímž její tok prodloužilo skoro o kilometr. Tyto práce stály 33,8 milionu korun.

Město Svratka zároveň loni dokončilo rozsáhlé úpravy území s rybníkem na řece, který byl dřív migrační bariérou pro ryby. Pro řeku Svratku, která dřív vedla rybníkem a jezem, bylo vytvořené obtokové rameno.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

9.6.2024 18:56
Fandím takovým nápadům, sám jsem ve svém lese vytvořil pár tůní pro obojživelníky a fungují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist