https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihu-chile-vysetruji-uhyn-asi-190-tun-sardinek-a-ancovicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jihu Chile vyšetřují úhyn asi 190 tun sardinek a ančoviček

19.2.2021 11:45 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
"Odhadujeme to asi na 190 tun ryb. Zřejmě uhynuly v důsledku oceánografických jevů, které způsobily změnu teploty vody a nedostatek kyslíku v ní," uvedl ředitel místní pobočky úřadu pro rybolov Iván Oyarzún. Ilustrační foto
"Odhadujeme to asi na 190 tun ryb. Zřejmě uhynuly v důsledku oceánografických jevů, které způsobily změnu teploty vody a nedostatek kyslíku v ní," uvedl ředitel místní pobočky úřadu pro rybolov Iván Oyarzún. Ilustrační foto
Pláže na jihu Chile u ústí řeky Carampangue zaplavilo tento týden obrovské množství mrtvých ryb, zejména sardinek a ančoviček. Místní úřady odhadly, že jich bylo na 190 tun. Vyzvaly obyvatele oblasti, aby ryby nesbírali a nejedli, protože zatím není jasné, proč uhynuly, informovala chilská média.
 

Národní úřad pro rybolov SERNAPESCA oznámil, že v chilském regionu Biobío zaznamenal tento týden několik podobných úhynů ryb vyplavených na pláže, ten v ústí řeky Carampangue byl však největší.

Tisíce sardinek a ančoviček objevili místní obyvatelé v pondělí ráno, některé byly ještě živé, ale záhy rovněž uhynuly.

"Odhadujeme to asi na 190 tun ryb. Zřejmě uhynuly v důsledku oceánografických jevů, které způsobily změnu teploty vody a nedostatek kyslíku v ní," uvedl ředitel místní pobočky úřadu pro rybolov Iván Oyarzún. Dodal, že vzorky dostaly k analýze univerzitní laboratoře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.2.2021 14:40
Neměli by se též dávat na rozbory příčin úhynu též lososi po vytření? Bývají jich plné řeky.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.2.2021 18:40 Reaguje na Karel Zvářal
Znečištění řek, překážky na tocích, nadměrný rybolov...

http://www.navratlososu.cz/informace-o-projektu.htmlOdpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.2.2021 18:54 Reaguje na Petr Eliáš
...přirozená mortalita: Lososi nerka se třou jen jednou, po vytření umírají. (teta Wiki)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist