https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-krkonosskych-loukach-se-opet-pasou-ovce-kozy-skot-i-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na krkonošských loukách se opět pasou ovce, kozy, skot i koně

6.6.2020 12:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na loukách a pastvinách je podle parku zakázáno hospodářská zvířata plašit a krmit, vstupovat do ohrad, vyšlapávat nové cesty a zkratky, vjíždět či vstupovat na neposečené louky, manipulovat s balíky sena, elektrickým napájením a přívodem vody.
Na loukách a pastvinách je podle parku zakázáno hospodářská zvířata plašit a krmit, vstupovat do ohrad, vyšlapávat nové cesty a zkratky, vjíždět či vstupovat na neposečené louky, manipulovat s balíky sena, elektrickým napájením a přívodem vody.
Zdroj | KRNAP
Pastva se stala už nedílnou součástí péče o významné luční lokality v Krkonoších. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na 40 místech. Díky nim a související péči se na louky vrací i endemické druhy rostlin jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská, uvedli zástupci národního parku.
 

„Krkonošské louky mají složitý osud. Nebýt našich předků, kteří vyklučili lesy, nevznikly by. Poválečným odsunem původního německého obyvatelstva a odlišným způsobem hospodaření tehdejších JZD a státních statků louky ztratily svou přírodní hodnotu. Zarůstaly plevelem a náletem. My se dnes snažíme vracet loukám život,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Zástupci parku žádá veřejnost, aby neplašila zvířata hlukem, prudkými pohyby ani volným pobíháním psů, nestavila se stádu do cesty a dbala pokynů pastevce při přehánění stád. Na loukách a pastvinách je podle parku zakázáno hospodářská zvířata krmit, vyšlapávat nové cesty a zkratky, vjíždět či vstupovat na neposečené louky, manipulovat s balíky sena, elektrickým napájením a přívodem vody, vstupovat do ohrad, kde jsou hospodářská zvířata. V případě útěku zvířat či jakéhokoli problému může kontaktovat pracovníky Správy KRNAP.

Správa Krkonošského národního parku díky několika běžícím projektům na podporu lučních společenstev obhospodařuje zhruba 130 lučních lokalit. Pracovníci Správy KRNAP pomáhají hospodářům především s úklidem lokalit po zimě, úklidem štěrku a kamení z luk, pročišťováním stružek, se sečí invazivních a expanzivních druhů rostlin, především šťovíku alpského a lupiny mnoholisté. Pracovní skupina též bude vyžínat borůvčí na loukách určených k dalšímu hospodaření, opravuje ohrady, pomáhá se sečí na špatně dostupných místech a vyřezává náletové dřeviny.

Další informace o aktuálním dění na loukách můžete sledovat na webových stránkách: https://life.krnap.cz/ a facebookovém profilu: https://www.facebook.com/life.corcontica/


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

6.6.2020 17:25
A kdy se vrátí původní obyvatelé?
Odpovědět
mr

6.6.2020 22:57 Reaguje na Jiří Daneš
Doufejme, že už nikdy. Už president Beneš před tím národ důrazně varoval. A měl pravdu.
Odpovědět
JK

Jakub Kašpar

6.6.2020 23:37 Reaguje na Jiří Daneš
Původní obyvatelé, až na pár (skoro doslova) jednotlivých lidí, už nejsou mezi námi... A jejich děti a vnuci nemají zájem ani potřebu.
Odpovědět
KP

Karel Potoček

7.6.2020 08:16
Zase se to hází na jezeďáky a statkáře,že? Pokud se pamatuji, tak dobytek byl vytěsněn na požadavek KRNAPU , či-li státu. A zakázáno jej chovat,včetně dalších hospodářských zvářat. Nástupem techniky i koňské potahy.
Odpovědět
F

František Dvořák

7.6.2020 12:39
Mě by jenom zajímalo, může-li mi někdo odpovědět, kde ty původní rostliny rostli dřív. Vždyť takovéto pastviny rozhodně v Krkonoších nemají nějaký dlouhodobý původ. A pak, na těch jednolitých, celoročně vypasených svazích, co se zadrží vody. Vypadá to na to, že Krkonoše jsou již tím pádem, co se týče dostatku vody, zachráněny.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist