Na Moravě se po 70 letech objevila vzácná potáplice
Domovinou tohoto vodního ptáka je arktické pobřeží Ruska a Severní Ameriky, zimu přežívá na norském pobřeží a živí se výhradně lovem ryb. V západní Evropě se objevují ojedinělé kusy, ve střední Evropě se vyskytne zcela výjimečně.
Na Nových Mlýnech ho ornitologové zpozorovali 29. prosince nedaleko Dolních Věstonic, nyní tento nezvyklý druh přitahuje odborníky i laickou veřejnost, a to i ze Slovenska.
Jedná se totiž o teprve pátý zaznamenaný výskyt potáplice žlutozobé v České republice. Za posledních 100 let se u nás vyskytla pouze čtyřikrát a to v roce 1935 na Pardubicku, v roce 1942 v Roudnici nad Labem a u Lobodic na střední Moravě. Poté se po více než třiceti letech objevila v roce 1976 na Labi v Děčíně a v roce 1996 ve Skochovicích v Královéhradeckém kraji.
Potáplice je o něco větší než husa, váží čtyři až šest kilo, výborně se potápí až do desetimetrové hloubky. Výrazný světlý zobák drží šikmo vzhůru, což ji odlišuje od potáplice lední. V posledních 100 letech byla v Česku zaznamenána pouze čtyřikrát, naposledy v roce 1996 ve Skochovicích na Královéhradecku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Spíš by to měl být výskyt - 4. 1. 2013 - ŠafaříkAle prosím vás ... Na Aspergilomykózu hynou běžně i naši ptáci, to není nic nového pod sluncem. Na tuto chorobu často hynou ptáci nějak oslabení. A teploty okolo třeba 20-ceti jsou celkem běžné i na tom severu, jež je jejich domovinou. Snad nejběžnější její příbuznou na našich zimních vodách je potáplice severní. Některá se sice občas zdrží i déle, ale většinou stačí v únoru vyšší teplota a zase nás opouštějí. O inkubační době jsem nepsal a ani nenaznačoval, tam jsem myslel na ty vysoké teploty, jež by ten proces mohly spustit. Kdybyste psal o ptákovi v zajetí, tak tam by to bylo asi něco jiného, především asi i díky kvalitě krmení. Pták (zdravý) v přírodě se pudově přemístí do svého areálu. Jestli tu potáplici žlutozobou nepotká nic zlého (ze strany lidí) a je-li zdravá, což asi je, tak ty naše vody zase opustí. O to si starost nedělám. |

Střimická výsypka se mění na ptačí ráj. Ornitologové tu obnovili ovocný sad a založili louky
Proč luňáci v Evropě stále hynou
Mláďata letos vylétla z více než 830 hnízd čápů bílých