https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-nekolika-letistich-v-nemecku-byl-rano-kvuli-akcim-aktivistu-prerusen-provoz
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na několika letištích v Německu byl ráno kvůli akcím aktivistů přerušen provoz

15.8.2024 11:21 | BERLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Letiště v Norimberku dnes ráno zhruba na hodinu přerušilo provoz kvůli protestu klimatických aktivistů z hnutí Poslední generace, kteří se přilepili k přistávací dráze. Klimatičtí aktivisté současně podle agentury DPA podnikli akce i na letištích Berlín-Braniborsko, Stuttgart, Karlsruhe a Kolín-Bonn, které rovněž muselo krátce přerušit provoz.
 
Podle stránek norimberského letiště byl provoz přerušen od 05:42. Zhruba po hodině byl ale opět obnoven. Letiště Kolín-Bonn oznámilo, že po obnovení provozu mohou lety nabírat zpoždění. Aktivisté se na tomto letišti dostali do provozní části areálu. V oplocení se našla díra.

I na dalších třech letištích dvojice aktivistů pronikly do areálu. Měly na sobě oranžové vesty a transparenty. Podle hnutí blokovaly provoz. "Klimatická katastrofa je mnohem děsivější než jakákoli hrozba trestu: ničí budoucnost nás všech! V sázce je naše samotná existence," napsalo hnutí na sociální síti X.

Aktivisté z hnutí Poslední generace (Letzte Generation) přerušili provoz na některých německých letištích včetně toho největšího ve Frankfurtu nad Mohanem i v červenci. Aktivisté požadují rychlejší odklon od používání fosilních paliv a přísnější ekologické regulace. Už dříve hnutí uvedlo, že bude v této formě protestu pokračovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

15.8.2024 12:01
Lidský život má stále větší váhu než konzumní fosilní společnost.
Jak ještě dlouho?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.8.2024 20:04
Nic nepovzbudí přilepeného aktivistu k rychlému odlepení více než blížící se Boeing nebo Airbus o váze několika desítek tun.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 20:36
Asi nezbývá, než si na to zvyknout. Developeři určitě mají na letprůmysl jiný pohled, ale jako ekolog musím říct, že "lepší blbě (protestovat) než nijak". Raději prudím na netu, letiště je nebezpečný prostor. A že to má vliv na klímu, o tom vůbec nepochybuji.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.8.2024 21:58 Reaguje na Karel Zvářal
Zablokování přistávací plochy na letišti s tím, že spousta letadel musí kroužit ve vzduchu a zbytečně spalovat mnoho tun PHM, to není zrovna ekologické.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

16.8.2024 07:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*

Kromě toho ti samozvaní "spasitelé světa" ohrožují životy mimo jiné i těch lidí, kteří sedí v letadlech požadujících přistání.

Většina předpisů na území Evropy a s tím souvisejících mezinárodních dohod takový čin považuje trestný (hrubé porušení bezpečnosti nebo provozu obecně prospěšných zařízení) a já osobně bych se to nebál označit jako formu terorismu.

Podle toho by měly vypadat i tresty, ne?

Jenom pro srovnání - náš trestní zákoník (č.40/2009 Sb.) na to také pamatuje:

§ 276 Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení

(1) Kdo úmyslně poškodí obecně prospěšné zařízení nebo ohrozí jeho provoz nebo využívání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a) zničí-li, odstraní-li nebo učiní-li neupotřebitelným obecně prospěšné zařízení,

b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 poruchu provozu obecně prospěšného zařízení, nebo

c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 písm. a) škodu velkého rozsahu, nebo

b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

Jen dodávám, že

- obecně prospěšným zařízením se zde rozumí obranné nebo ochranné zařízení proti leteckým a jiným podobným útokům nebo jejich následkům podle § 132 téhož zákona

- značnou škodou škoda dosahující částky nejméně 1 000 000 Kč (cca 40 000 €)

-škodou velkého rozsahu škoda dosahující částky nejméně 10 000 000 Kč (cca 400 000 €)

Takže bych spočítal všechny náklady na bezpečnostní opatření při jejich nesmyslné akci a dal jim to všechno do posledního floka zaplatit...

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.8.2024 10:50 Reaguje na Jiří Kvítek
1*
A ještě jiný úhel pohledu:
Protestovat proti znečišťování přírody tím, že ji sám znečistím, je něco podobného jako kdybych já protestoval proti rostoucí kriminalitě tím, že půjdu a někoho zavraždím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist