https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-novem-zelandu-zahynulo-temer-500-kulohlavcu-uvazli-na-pobrezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Novém Zélandu zahynulo téměř 500 kulohlavců, uvázli na pobřeží

11.10.2022 15:58 | WELLINGTON (ČTK)
Téměř 500 kulohlavců zahynulo v posledních několika dnech na Novém Zélandu poté, co uvázli na pobřeží odlehlých Chathamských ostrovů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na novozélandskou vládu.
 

V pátek bylo na Chathamském ostrově objeveno 250 uvázlých kulohlavců a o tři dny později bylo na Pittově ostrově nalezeno dalších 240 těchto kytovců.

Novozélandské úřady uvedly, že záchranná operace byla vyloučena vzhledem k odlehlosti souostroví, které se nachází zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Nového Zélandu, a ke skutečnosti, že ve vodách kolem Chathamských ostrovů se vyskytuje množství žraloků.

"Kvůli riziku žraločích útoků na lidi i na kytovce byli přeživší kulohlavci utraceni, aby se předešlo jejich dalšímu utrpení," uvedl vládní poradce Dave Lundquist. "Takovéto rozhodnutí se nepřijímá snadno, ale v případech, jako je tento, je to nejlepší možnost," dodal.

Na Chathamských ostrovech nejsou případy uváznutí ničím neobvyklým; v roce 2018 zde tímto způsobem zahynulo odhadem 1000 kytovců. Vědci zatím netuší, co tyto incidenty způsobuje. Podle jedné z teorií kytovci na mělčinu zabloudí kvůli parazitickému onemocnění, které napadá jejich mozek a znemožňuje správnou orientaci v prostoru. Spekuluje se také o tom, že do poslední chvíle pronásledují kořist, chrání nemocné jedince nebo unikají před predátory.

Kulohlavci patří do čeledi delfínovitých a s délkou do šesti metrů a hmotností kolem čtyř tun patří spíše k menším kytovcům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

12.10.2022 09:12
zase ti kulohlavci,
vypadá to ,že páchají rituální sebevraždu, jako protest proti zlému člověku
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2022 18:31
Že by zase Putin? Proboha lidi vzpamatujte se, kdo ovládá všechny oceány
a moře, která "zamořuje" svými sonary a jinými nepřirozenými vlivy na
život v moři! Vyžeňte je ze svých vod a chraňte před vojenskou technikou "dobrodinců" hrajících si na světové policajty. Pouhá vojenská cvičení "spojenců" zabíjí výbuchy munice v mořích milióny tvorů a vy se tu pozastavujete nad "sebevraždou" zoufalých tvorů, kterým dnes krademe
jejich životní prostředí! Nechte už toho válečnictví, dokud není pozdě
a začněte ty investice do zbrojení používat na něco užitečného!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2022 18:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Dodám, že už před staletími pytláci na malých potocích lovili
pstruhy obyčejným třením kamenů o sebe ve vodě. Pro ryby to byl
tak nepříjemný zvuk, že buď unikali mimo dosah zvuku a nebo skákali
na břeh, kde je pytláci sbírali jako brambory. Zvuk se ve vodě šíří
zcela jinak , než ve vzduchu a ostatní vlnění vytvořené lidmi uměle
přímo katastrofálně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist