https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-plachte-u-hradce-kralove-se-budou-trhat-parezy-aby-tudy-mohly-lepe-projet-tanky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na plachtě u Hradce Králové se budou trhat pařezy. Aby tudy mohly lépe projet tanky

15.10.2015 15:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přírodní památka Na plachtě se nachází na jižním okraji Hradce Králové. Po desetiletí tu fungovalo vojenské cvičiště, díky čemuž se zde zachovala jedinečná pestrá mozaika přírodních společenstev
Přírodní památka Na plachtě se nachází na jižním okraji Hradce Králové. Po desetiletí tu fungovalo vojenské cvičiště, díky čemuž se zde zachovala jedinečná pestrá mozaika přírodních společenstev
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | youtube.com
Obyvatelé Hradce králové už si nejspíš zvykli, že čas od času projedou lokalitou na Plachtě v zájmu ochrany přírody tanky. Pomáhají totiž narušovat půdní povrch a tím vytváří nová holá místa vhodná pro řadu vzácných druhů a živočichů. Občasným „manévrům“ vojenské techniky, ale brání nečekané zátarasy - a to obyčejné pařezy. Musí proto pryč.
 

„Zatímco ,lesem' tanky bez problémů projedou, pařezy na pokácených plochách jsou pro ně nepřekonatelným problémem. Fungují v podstatě jako protitankové zábrany," vysvětluje Martin Hanousek z Velkojaroměřského pozemkového spolku.

Krom „zprůjezdnění“ lokality pro vojenskou techniku přinese vytrhávání pařezů podle ochránců přírody další pozitiva. Vytvoří se písčité prohlubně, ve kterých se daří masožravým rostlinám rosnatkám i vzácným druhům pískomilného hmyzu. Mezi něj patří například samotářské včely, vosy nebo kutilky. Další narušení souvislého drnu prospěje i vzácným rostlinám, jejichž semena čekají na to až bude místo "volné". A ani vlastní pařezy nepřijdou vniveč: jejich hromady se stanou vítanými úkryty pro plazy a další živočichy.

Kdo chce na Plachtě pomoci s dalšími výřezy náletových dřevin, odklízením stařiny z vřesovišť či obnovou písčin, může přiložit ruku k dílu v sobotu 17. října v 9 hodin, sraz je na hrázi rybníka Plachta. O týden později na Plachtu opět po roce zamíří vojenská technika.

Přírodní památka Na plachtě se nachází na jižním okraji Hradce Králové. Po desetiletí tu fungovalo vojenské cvičiště, díky čemuž se zde zachovala jedinečná pestrá mozaika přírodních společenstev. Místo totiž nikdy úplně nezarostlo. Těžkou vojenskou technikou byl neustále narušován půdní povrch, což řada vzácných druhů rostlin a živočichů potřebuje. Po odchodu armády hrozilo, že se lokalita zastaví.

Péče o území se nakonec ujal Velkojaroměřský pozemkový spolek při ČSOP JARO Jaroměř. Obnovil nelesní plochy, které po odchodu armády rychle zarůstaly, a zajistil zde podobné podmínky, jaké zde byly v době působení armády. Ve spolupráci s nadšenci do vojenské techniky založil tradici občasných „manévrů“ vojenské techniky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist