https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-plazi-v-jar-nasli-pres-60-tucnaku-ubodanych-vcelami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pláži v JAR našli přes 60 tučňáků ubodaných včelami

20.9.2021 14:40 | PRETORIA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Robert_z_Ziemi / Pixabay
U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB).
 

Veterinář David Roberts, který v ní působí, řekl v rozhovoru s agenturou AFP, že ptáci po pobodání včelami uhynuli.

Lidé je našli v pátek na pláži u města Simon's Town, které leží zhruba 40 kilometrů od Kapského Města. Vbodnutí bylo patrné kolem očí a na pláži bylo také množství mrtvých včel.

Odborníci těla tučňáků prohlédli a pátrali po jiné možné příčině smrti, jako je otrava nebo onemocnění.

Podle Robertse jde o "zvláštní a nezvyklý" případ, při němž byli v chráněné oblasti národního parku usmrceni příslušníci ohroženého druhu. Součástí tamního ekosystému jsou rovněž včely.

V Jihoafrické republice žije největší komunita tučňáků brýlových, zvaných také afričtí. Své mladé vyvádějí na plážích často na odlehlých ostrůvcích a v nepřístupných zátokách. U Simon's Townu jsou ale na místech, kde je možné se s nimi setkat, a lze se koupat tam, kde jsou i oni. Dospělí mají na hlavě bílý pruh sahající k hrudi a podle něj dostal druh jméno. Nad očima a zobákem mají tito tučňáci neopeřenou kůži, což jsou žlázy sloužící k termoregulaci.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí k druhům, jimž hrozí vyhubení. V roce 2019 bylo na celém světě zmapováno 13 000 párů, nejvíc jich bylo v JAR a sousední Namibii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist