https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pomoc-pastevcum-zasazenych-vlky-da-hradecky-kraj-tri-miliony-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pomoc pastevcům zasažených vlky dá hradecký kraj tři miliony korun

8.9.2021 11:19 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Na území Královéhradeckého kraje jsou vlci na Broumovsku, okrajově také na Trutnovsku a nově v Orlických horách. Ilustrační foto
Na území Královéhradeckého kraje jsou vlci na Broumovsku, okrajově také na Trutnovsku a nově v Orlických horách. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Královéhradecký kraj vyčlení tři miliony korun na podporu pastevcům, jimž vlci způsobují škody na majetku. Kraj chce pomoci chovatelům při ochraně stád, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Stát ztráty kompenzuje podle zákona, ale od letošního srpna nepřispívá na opatření k ochraně stád.
 

"Jen za období od začátku tohoto roku do poloviny letních prázdnin vyplatil kraj na náhradách za škody způsobené vlkem přes jeden milion korun. Proto chceme chovatelům pomoci k lepší ochraně jejich stád. Jako náhradu zvýšených nákladů budeme schopni přispět formou individuálních dotací až tři miliony korun," uvedl Bělobrádek.

Podle něj útoků vlků zejména na Broumovsku přibývá. "Je nutné stáda zabezpečit. Řada hospodářů do toho investovala ze svého," podotkl.

Na preventivní opatření bylo do 2. srpna 2021 možné žádat o podporu z Operačního programu životní prostředí. V současnosti chovatelé hospodářských zvířat žádnou takovou možnost nemají. Až v prvním čtvrtletí roku 2022 se předpokládá spuštění nového národního dotačního programu na podporu chovatelů v oblastech, kde se vlk obecný vyskytuje, uvedli zástupci kraje.

"V mezidobí chce proto chovatele podpořit Královéhradecký kraj. Navýšení prostředků na individuální dotace schválila krajská rada a nyní bude tento návrh předložen ke schválení krajskému zastupitelstvu, které se sejde 13. září," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Na území Královéhradeckého kraje jsou vlci na Broumovsku, okrajově také na Trutnovsku a nově v Orlických horách.

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu na Náchodsku v západní části Broumovska, o rok později se potvrdilo, že se tam rozmnožují. Pomocí fotopastí a stopování v uplynulé zimě se zjistilo, že na Broumovsku a okolí mohlo žít 18 až 24 jedinců. V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami jsou vlci dlouhodobě ve třech smečkách, na české straně převážně na Broumovsku. Jedna má jádrovou oblast v Javořích horách, druhá v Národním parku Góry Stolowe a třetí ve Vraních horách.

Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka loni koncem léta. Šlo o záznamy z míst u česko-polské hranice ve střední části hor. V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti podle ochranářů minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

8.9.2021 12:20
Další vyhozené peníze. Snad jen že půjdou přímo chovatelům. Možná.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

8.9.2021 14:29
Myslíte že, chovatelé z této částky něco dostanou? Já tomu nevěřím.
Cestou k chovatelům stojí zástup parazitů. Nebuďte najivní.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.9.2021 14:51
Je dobře, že v období od srpna do konce letošního roku, kdy nelze dočasně čerpat podporu na preventivní opatření od státu, podpoří chovatele kraj, ve kterém vlci způsobují největší škody. Nevýhodou předchozího čerpání z operačního programu ŽP byla různá omezení a velká byrokracie, která řadu chovatelů odrazovala nebo jim přímo znemožňovala čerpání dotace. Proto je důležité, aby podání žádosti a získání podpory na prevenci bylo více user-friendly a dostupné většímu počtu chovatelů.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.9.2021 21:53
Za ty peníze lze krásně vypracovat další menší studii o návratu vlka do přírody a možná zbyde i něco na lepší fotopast či dalekohled. Třeba budou mít u Swarowského nějakou akci :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist