https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-praze-5-je-zkusebne-rozmisteno-poulicni-led-diodove-osvetleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Praze 5 je zkušebně rozmístěno pouliční LED diodové osvětlení

12.11.2009 17:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Úderem včerejší páté hodiny večerní se v Praze 5 poprvé ve větší míře rozsvítilo LED diodové pouliční osvětlení ve vybraných ulicích. V rámci pilotního projektu chce Magistrát hl. m. Prahy sledovat jejich efektivitu v praxi, vyzkoušet servisní systém i to, jak budou jednotlivé světelné odstíny LED diod působit na chodce i řidiče.
 

Ulice Stroupežnická pod lampami s LED diodami. Praha
Ulice Stroupežnická pod lampami s LED diodami. Praha
Foto: Dominika Patrovská/Ekolist.cz

„Pokud dojde k očekávané úspoře v nákladech na údržbu s ohledem na dlouhou životnost LED diod, podpoříme tento způsob osvětlení i v ostatních částech Prahy. Domníváme se, že takto budou jednou vypadat veřejná osvětlení ve všech městech České republiky, ale i ve světě,“ řekl Radek Svoboda z Magistrátu hl. m. Prahy.

Vyzkoušejte si odlišné odstíny světla v jednotlivých ulicích

LED znamená v překladu „světlo emitující dioda“. „LED dioda se zrodila zhruba před 50 lety a uplatnění našla nejprve v elektronice u světelných kontrolek a nasvícení displejů, později v interiéru jako dekorativní světlo nebo pro označení nouzových východů. Hojně se využívá i pro nasvícení historických budov, jelikož umožňuje kombinovat barvy a dobře regulovat intenzitu osvětlení,“ vysvětlil Vítězslav Chmelík, ředitel dodavatelské a montážní společnosti Eltodo-Citelum.

Od roku 2007 se prý v Praze při stavbě nových křižovatek používají zásadně jen ledkové semafory. „V porovnání s žárovkovými semafory je energetická úspora pětinásobná," říká Chmelík. Druhou výhodu nového osvětlení je dlouhá životnost, která snižuje náklady na údržbu. "Zatímco žárovku bylo třeba vyměnit každého půl roku, ledkové modely nám vydrží minimálně pět až sedm let,“ dodal Chmelík s tím, že se plánuje široká výměna semaforových světel. Jen tento rok prý byly vyměněny žárovky za úspornější formu již u 180 pražských semaforů.

V porovnání se dosud užívanými žlutými sodíkovými výbojkami je světlo LED diod znatelně bělejší, chladnější. Pražskou radnici proto zajímá, jaký vliv bude mít změna osvětlení na chodce a řidiče.

Pražané a návštěvníci hlavního města si mohou udělat krátkou exkurzy ulicemi kolem zastávky metra Anděl a porovnat sami, jaký typ LED diodového osvětlení jim vyhovuje nejlépe. V každé z vybraných ulic je odlišný model svítidla od jiné firmy. Všechny typy splňují normy pro osvícení vozovky, ale kromě odlišného vzhledu samotné diody se liší i svým příkonem, teplotou chromatičnosti a zaručují i odlišnou osvětlenost příslušné komunikace.

Na chodníku v ulici Nádražní osvětlují východ z metra svítidla Siteco, Náměstí 14. října je nasvíceno značkou Philips, ulice Radlická svítí pod firmou iGuzzini, park Portheimka je ozářen svítidly Indal, ulici Stroupežnického zásobuje společnost LG a ulice Bozděchovu a Klicperovu obsadila svítidla MSC.


reklama

 
Dominika Patrovská
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist