https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/led-svetlo-nizka-spotreba-neni-zadarmo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

LED žárovky: nízká spotřeba není zadarmo

11.8.2011 10:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
LED žárovka - ušetří, ale není to zadarmo
LED žárovka - ušetří, ale není to zadarmo
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Hlavní výhoda osvětlení LED (z anglického light-emitting diode - světlo vyzařující dioda) je nízká spotřeba proudu. Hlavní nevýhoda pro domácí použití je vysoká pořizovací cena. Na místě je tedy otázka, zda má smysl pořídit si domů diodové osvětlení namísto normálních žárovek. A jaké jsou vůbec možnosti diod.
 

Dá rozum, že nemá smysl kupovat drahá diodová světla do sklepa či komory, kde se rozsvěcí na pět minut jednou za uherský rok. Diodová světla je dobré dát do míst, kde se svítí často a dlouho. Čím častěji a déle se v nich svítí, tím dřív se drahá svítidla vyplatí.

Kupecké počty s výhodností diod si může vyzkoušet každý sám. My jsme pro ilustrační výpočet vzali obyčejný pokojový lustr, který byl původně osazen třemi 40 wattovými žárovkami. Výhodou obyčejné žárovky je její nízká cena (cca 20 Kč), ale její životnost je jen kolem 1000 hodin. Pěti wattová LED žárovka, která je co do světelného výkonu ekvivalentem oné čtyřicítky, přijde na zhruba 500 Kč, výrobcem udávána životnost je ovšem 30 000 hodin.

Počáteční náklady jsou nesrovnatelné a LEDky prohrávají na celé čáře. Ale nejsme přeci tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci! Ono se to totiž vrátí. Za pár let. A i životnost je zajímavá. Při průměrně pěti prosvícených hodinách denně a životnosti 30 000 hodin by LEDky měly vydržet šestnáct let.

Čím dál, tím líp

Vraťme se k našemu lustru. Tři klasické žárovky daly dohromady 120 W. Pokud vezmeme sazbu 4,50 Kč/kWh, pak za hodinu svícení tohoto trojlístku zaplatíme přes 50 haléřů, za rok (při průměrném svícení pět hodin denně) 986 korun. LED žárovky si za hodinu provozu řeknou o 7 haléřů. To je za rok svícení 123 Kč. (Jak jsou na tom halogenky a kompaktní zářivky viz tabulka.)

Srovnání různých svítidel jako náhrada za tři 40 wattové žárovky
Svítidlo Cena svítidla (1ks/3 ks) Příkon (3 ks svítidel) Udávaná životnost Cena za hodinu svícení Cena za rok svícení (3 hodiny/den) Cena za rok svícení (5 hodin/den)
Klasické žárovky 10-20 (30-60 Kč) 120 W 1000 hodin 0,54 Kč 591 Kč 986 Kč
Halogenové žárovky 25 - 50 Kč (75-150 Kč) 54 W 2000 hodin 0,24 Kč 262 Kč 443 Kč
Kompaktní zářivky 60-120 Kč (180-360 Kč) 33 W 6000-10 000 hodin 0,15 Kč 164 Kč 271 Kč
LED žárovky 500 Kč (1500 Kč) 15 W 25 000 - 50 000 hodin 0,07 Kč 77 Kč 123 Kč

Cena za spotřebovaný proud je ale jen část kalkulace. Včetně pořizovacích nákladů by žárovky za dvanáct měsíců (5 hodin denně svícení) vyšly na zhruba 1106 Kč (986 Kč za proud + 120 Kč nákup světel - protože za rok potřebujeme dvě sady po třech žárovkách), LEDky na 1623 (123 + 1500). Z pohledu jednoho roku tedy vítězí žárovky. Hned následující rok už ale vycházejí LEDky výhodněji: žárovky by vyšly na 2112 Kč (2 x 986 + 240), LEDky na 1920 Kč (2 x 123 + 1500). A čím dále do budoucnosti, tím lépe pro diody.

Vstupní investice ale může hodně bolet, zvlášť, když se rozhodnete koupit LEDky do všech často používaných svítidel. Nabízí se samozřejmě kompromis, totiž koupit na „zkoušku“ LEDky jen do vybraného svítidla a otestovat, co to udělá. V případě spokojeného užívání lze časem přikoupit další a rozložit tak investici v čase. Podle odborníku „přezutí“ běžné domácnosti přijde na zhruba čtyři tisíce korun.

Zkrátka diody se víc vyplatí tam, kde se svítí hodně a je potřeba hodně světla, typicky v obývací pokojích či trvale osvětlených chodbách. Dát LEDkové světlo například na záchod nebo do komory se finančně neoplatí. Na druhou stranu díky okamžitému startu světla může být pro fajnšmekry lepší náhradou než kompaktní zářivky. Výhodou LEDek je, že na jejich životnost nemá vliv počet rozsvícení a zhasnutí.

Nicméně odborníci na úspory energií upozorňují, že například kompaktní zářivky nebo lineární zářivky s elektronickým předřadníkem jsou cenově dostupnější a poskytnou stejnou službu.

Při šetření se ale nesmí šetřit na špatném místě. Kupovat ty nejlevnější výrobky není správná cesta, kvalita takových světel totiž může hodně zklamat. LED žárovky jsou přeci jen novým segmentem trhu a koupit se dají svítidla různé jakosti. „Zejména je vhodné se vyhnout nereálně nízkým příkonům slibující náhradu za výkonnější žárovky a nereálně dlouhé době života,“ vysvětluje Michal Staša ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn. Například svítidlo s příkonem nižším než dva watty má smysl jen jako dekorace. Podobně výrobek, který slibuje životnost 100 000 hodin není zrovna důvěryhodný. Obvyklá doba životnosti se pohybuje kolem 25 000 hodin, může být ale nižší i vyšší. Odborníci doporučují připlatit si za renomované značky a nechat si zajít chuť na "výhodné" neznačkové nákupy.

Někdo má rád klasickou lampu, jiný dává přednost usínání pod hvězdnou oblohou
Někdo má rád klasickou lampu, jiný dává přednost usínání pod hvězdnou oblohou

Hvězdné nebe nade mnou

Každé LED osvětlení je tvořeno určitým počtem diod, které společně skládají světelný výkon. Což je ideální pro místa, kde je potřeba jen málo světla nebo stačí bodové osvětlení.

„Například malá lineární zářivka nad mou postelí má 8 wattů a je umístěna v reflektoru. LED svítidlo osvětlí právě jen dvojstránku knížky a díky tomu má jen 3 watty,“ dává příklad Karel Murtinger z EkoWATTu. Podle něj LED má své místo i tam kde je obtížné vyměňovat svítidla, protože „životnost 50 000 hodin je skoro navěky“.

LED diody se používají také tam, kde není elektrická síť neboť se dají dobře napájet z akumulátoru, diodě stačí napětí kolem 3,6 voltu. To koneckonců již dlouho vědí milovníci automobilů, kteří si své plechové miláčky přestavují na kosmické lodě plující na modrém oblaku diodového světla, případně alespoň přidělávají reflektorům světelné obočí z LED diod.

Zatímco klasická žárovka je tvarově konzervativní, světla s LED diodami mohou vypadat téměř jakkoli. Buď jako normální žárovka či trubicová zářivka nebo svítidla do stropních podhledů. Mohou na sebe ale brát i podobu nejroztodivnějších plochých panelů, gumových pásů nebo kulatých svítidel, které ze všeho nejvíc připomínají sprchovou hlavici.

Pokud tedy opustíme tradiční lustry a svítidla se závitem, můžeme domácnost vybavit lampami nejrůznějších tvarů. V případě LED se jedná o svítidla se zabudovanými světelnými diodami bez možnosti vyměnit světelný zdroj. Ceny jsou u těchto svítidel ještě rozmanitější než u LED žárovek. Navíc do zvažování zda koupit či ne vstupuje do hry díky novým tvarům i zhodnocení designu. Někdo má rád klasickou lampu, jiný dává přednost usínání pod hvězdnou oblohou z diod. Při posuzování investice je v každém případě nutná kalkulace, která zohlední dobu využití, cenu elektřiny a cenu LED svítidla či světelného zdroje.

LED pásky. Obsluha jednoduchá, zvládne i děcko
LED pásky. Obsluha jednoduchá, zvládne i děcko
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz

Ty pásku!

K dostání jsou i ohebné, v plastu zatavené diodové pásky, které vydrží vlhko a dají se použít i venku. Pásky se v zásadě mohou používat v libovolných délkách, pro nerozhodné zákazníky se nabízí tří či pětimetrové sety včetně trafa a přívodního kabelu. Svítící pásky se nejvíce hodí pro osvětlení pracovní plochy v kuchyni, kde se instalují na spodní stranu skříněk nebo jako přisvětlení obývacího pokoje, zejména při sledování televize.

Je potřeba myslet na to, že pásky skutečně svítí jen jedním směrem. Odborně řečeno vyzařovací úhel je 110 – 120 stupňů, na rozdíl od LED žárovek, které většinou pokrývají celých 360 stupňů. Když si chcete dekoračně osvětlit zeď nebo porcelán po babičce v prosklené almaře, je potřeba pásek instalovat na strop skleníku či pokoje. Jinak bude světlo svítit do očí a ne na čajovou soupravu provedenou v cibuláku. Pásek je natolik lehký, že jej stačí přilepit. Některé pásky se dají lepit přímo jako samolepky, jiné pomocí lepidla. Také se dají připevnit pomocí plastových úchytek s připraveními otvory na hřebíky či vruty. Lepit se dá na nábytek a na keramický podklad, zatímco na stěny je lepidlo neúčinné, celý pásek se většinou strhne i s barvou.

Samozřejmě LED pásky mají také velmi nízkou spotřebu, která se uvádí na délku jednoho metru. Pohybuje se kolem 5 wattů u varianty s jednou řádkou diod, kolem 10 wattů u dvouřádkové. Na metr vychází buď 60 nebo 120 diod a životnost většina výrobců uvádí kolem 50 000 hodin. Pásky se dají dělit na menší díly, výrobci jim říkají moduly. Nejmenší bývá pět centimetrů, naopak na jedno trafo nejde napájet delší než pětimetrový pás diod.

Ceny jsou velmi rozdílné, především pozor na to, co všechno je v ceně. Výrobce často uvádí cenu za jeden modul, který navíc může být u různých výrobků různě dlouhý - pět centimetrů, deset, ale i dva a půl metru. Cena za modul se pohybuje v desetikorunách, za celý set například třímetrového pásku zaplatíte od šesti či sedmi set korun do dvou tisíc. Vedle jednoduchých barev, což nemusí být jen bílá, ale i modrá, žlutá či červená je možné si pořídit pásky, které plynule zobrazují celé barvené spektrum. Jsou označeny jako RGB (z anglického red-green-blue) a jejich funkce je především dekorační. Možné je i zakoupit dálkové ovládání a rozjet si domácí diskotéku barev. Pokud chcete pořídit diodové pásky levněji, můžete zkusit internetové aukce, kde jsou ceny zhruba poloviční. Obvykle ale nedostanete záruku.

Další informace najdete v článku Jak si správně vybrat světlo? Informovaně především!.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz
foto - Charvát Hugo
Hugo Charvát
Autor je šéfredaktor serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

lp

12.1.2015 11:47
Super článek, já jsem si nedávno přečetl konečně nějaký článek na www.bydleni-hrou.cz tam jsem našel krátky článek, který mě trošku osvítil no a tady co jsem četl, to je ještě větši pecka.
Odpovědět
EL

Eliška Lišková

7.11.2016 12:18
Zdravím, LED žárovky používáme už delší dobu a úspora je opravdu znát. Zvolili jsme ty od Philipsu, jelikož vyzařují velmi příjemné světlo, podobné dennímu, které je zároveň dost silné na práci a jemné tak, že vás z něj nebolí oči. Doporučuji mrknout sem http://www.philips.cz/c-m-li/zarovky-led, mají i velký výběr, myslím že si tam každý najde to svoje :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist