https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-domaci-spotrebice-aby-nezraly-zbytecne-moc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na domácí spotřebiče, aby "nežraly" zbytečně moc

27.10.2011 13:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvířka od mrazáku nejsou pro samý led ani vidět? K čemu taková lednice pak je?
Dvířka od mrazáku nejsou pro samý led ani vidět? K čemu taková lednice pak je?
Foto | Dan4th / Flickr
Domácí spotřebiče používáme denně a jen těžko bychom se bez nich ve svých domácnostech obešli. Někdy je ale používáme špatně a neefektivně. Stačí i jen špatné umístění lednice nebo nevhodné nastavení pračky a spotřebováváme energii zbytečně. Podívejme se na tipy od Sdružení pro efektivní využívání energie SEVEn, jak si s domácími spotřebiči poradit.
 

Lednici k topení nedávejte

Lidé si někdy myslí, že nejvíce energie v domácnosti spotřebují trouby a varné desky. Skutečnost je ale jiná. Samotné vaření se v průměrné domácnosti podílí na spotřebě energie jen asi 2 %. Nejvíce „žerou“ lednice a mrazáky. Ostatně jsou zapnuté 24 hodin denně 365 dní v roce.

Je proto nadmíru důležité je správně umístit, ideálně dostatečně daleko od zdroje tepla. Lednice hned vedle trouby nebo těsně u topení rozhodně není dobré řešení. Naopak, pokud je to možné, je vhodné dát lednici do chladné místnosti.

Lednici či mrazák je samozřejmě potřeba pravidelně odmrazovat. Námraza tlustší jak 3 mm zvyšuje spotřebu energie víc jak o 30 %. Funguje totiž jako izolace a lednice či mrazák se musí více snažit, aby se vychladily. Pohodlným řešením je myslet na odmrazování už při nákupu a zvolit stroj s technologií No frost. Pak už na odmrazování nemusíte myslet vy, ale postará se o to lednice sama.

Také není potřeba mít lednici a mrazák nastavené na nejvyšší výkon. Zvýšení teploty o 2 °C znamená snížení spotřeby zhruba o 15 %. Vyzkoušejte si takové nastavení teploty, kdy už jsou potraviny v chladu (nebo zmrazené). Další stupeň navíc je zbytečný.

Čas od času zkontrolujte těsnění na dvířkách, hlavně u starších přístrojů. Nenechávejte dveře lednice nebo mrazáku zbytečně otevřené. Rozmyslete si rychle, co z lednice chcete vzít.

Pokud máte doma lednici staršího data, můžete si na webu Pražské energetiky spustit kalkulačku, která vám podle roku výroby a objemu lednice spočítá, za jak dlouho by se vám vrátila investice do nové lednice. Kalkulačka je i pro pračky, myčky a sušičky.

Pokud si půjdete koupit novou lednici či mrazák, tak nejúspornější dostupné spotřebiče jsou v energetické třídě A+++.

Perte v nižších teplotách

Prát jen jedny kalhoty je plýtvání energií
Prát jen jedny kalhoty je plýtvání energií
Foto | gagilas / Flickr

Není potřeba všechno prádlo vyvářet. Ani prát na 60 °C. Když si prohlédnete obal svého pracího prostředku, zjistíte, že umí prát už od nízkých teplot. Ušetříte na tom. Velká část energie potřebná k vyprání prádla jde právě na ohřev vody. Jen snížením teploty z 90 °C na 60 °C lze ušetřit až 25 %. Kvalitní prací prostředek přitom umožňuje prát i na 30 °C.

Pokud nemáte „chytrou“ pračku, která pozná menší dávku prádla nebo která má tlačítko na poloviční náplň, pak se snažte prát vždy pračku plnou. Dát prát jedny kalhoty je zhůvěřilé. A rozhodně se vyplatí přečíst si návod k pračce. Zjistíte, že programy praček nejsou pro srandu králíkům. Dobrou pračku není problém sehnat v energetické tříde A+++ a se spotřebou vody nižší než 8 litrů na 1 kg prádla.

O sušičky bacha na filtr

Sušička prádla je spotřebič, u kterého je dobré dvakrát zvážit, zda ho potřebujete, a teprve pak jednou koupit. Obyčejný sušák na prádlo je podstatně levnější a nespotřebovává žádnou energii.

Pokud ale není zbytí a sušička je nezbytná, pak odborníci doporučují přístroje s tepelným čerpadlem. Jsou totiž úspornější než ty bez tepelného čerpadla.

Stejně jako u pračky i u sušičky platí, že není dobré ji přeplňovat. Sušení pak jen trvá déle, zato spotřebuje se více energie. Čas od času si dejte práci a vyčistěte filtr. Zanesený filtr se projeví v nižší účinnosti sušičky, což se zase projeví v celkově větší spotřebě.

Na trhu jsou dnes dostupné modely s energetickou třídou A-50%.

Nezapínejte ji, není-li plná.
Nezapínejte ji, není-li plná.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Trouby nepředehřívejte

Než se pustíte do pečení a vaření, přečtěte si recept, podle kterého právě vaříte. A pokud to recept vyloženě nezmiňuje, troubu dopředu nepředehřívejte. Pamatujte, že každé otevření trouby sníží teplotu o 20-40 °C. Nejlepší dostupné trouby mají energetickou třídu A.

Myčky nádobí zapínejte jen plné

Předně si rozmyslete, zda myčku skutečně potřebuje a pokud potřebujete, tak jaká velikost bude pro vás vhodná. Na provoz je myčka o šířce 60 cm úspornější než myčka o šířce 45 cm. Naučte se zapínat myčku až v okamžiku, kdy je plná. Mýt jen dva talíře je zbytečný luxus.

Nádobí před uložením do myčky není potřeba mýt, ale nenechávejte na nádobí zbytky jídla. Nádobí uložené do myčky hned po použití nezasychá tak rychle, jako když jej necháte na lince. Usnadní to pak mytí.

Na trhu jsou dostupné myčky v třídě A++ a spotřebou okolo 12 litrů na cyklus.

Televizi raději LED

Pokud se rozhodujete mezi plazmovou televizí a LED displayem, pak LED podsvícení je menší žrout energie. Rozmyslete si, jestli opravdu potřebujete tu největší úhlopříčku. Čím větší, tím více spotřebuje.

Televize vypnutá dálkovým ovládání stále spotřebovává energii (a čím starší model, tím víc). Vypínejte televizi vypínačem na přístroji nebo ji zapojte do prodlužovací šňůry s vypínačem. Můžete pak pohodlně vypnout i jiné „darmožrouty“. Více informací o tzv. stand by režimu se dočtete v článku Zkroťte domácí darmožrouty.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PN

Pavlína Novinska

22.10.2020 21:25
Já, když jsem se dozvěděla, kolik měsíčně vyhodíme peněz z okna za naší velmi starou, ale zato oblíbenou, lednici, tak mi bylo jasné, že bude potřeba ji vyměnit za některou s označením A+++ nebo alespoň A++. Jen teď řešíme, jak ji z obchodu odvezeme, nejspíše si pro tento účel půjčíme dodávku, třeba z webu https://dodavky.online/ :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist