https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/konec-vymluvam-pro-eletroodpad-si-zdarma-dojedou-az-k-vam-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konec výmluvám! Pro elektroodpad si dojedou až k vám domů. A zdarma

2.12.2011 13:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stačí, když se pár sousedů domluví a 150 kg elektroodpadu dají dohromady hravě
Stačí, když se pár sousedů domluví a 150 kg elektroodpadu dají dohromady hravě
Foto | ovgc / Flickr
Čas od času se v každé domácnosti objeví nějaký vyřazený spotřebič. Firmy, které se věnují zpracování elektroodpadu, se snaží lidem vyhození takového elektroodpadu usnadnit. Jedna z nich, společnost REMA Systém, nově nabízí odvoz elektroodpadu z domácností zdarma. Háček je na první pohled v tom, že ho musíte nashromáždit 150 kilogramů. Což ale nakonec nemusí být vůbec těžké.
 

REMA Systém ve své reklamní kampani nabádá lidi, aby byli líní. Mají-li doma dostatečné množství vysloužilého elektroodpadu, nemusí nic nikam vozit, stačí sednout k počítači nebo zavolat a objednat si odvoz. Vysloužilé spotřebiče nemusí být kompletní, firma zdarma odveze i nekompletní spotřebič, kterému chybí třeba šňůra nebo jiná část.

Dát dohromady 150 kilogramů elektroodpadu je docela těžká věc, napadne asi každého. Klasická televize váží od 10 do 30 kg, i v tom těžším případě by jich domácnost musela mít najednou pět. Petr Kubernát z REMA Systém ale vysvětluje, že taková lednice nebo pračka váží kolem 60 kg. Takže pokud domácnost dělá generální obměnu více domácích spotřebičů, může se na požadovanou váhu dostat docela snadno.

Petr Kubernát však nabízí i další scénář. Na „společném“ svozu se mohou dohodnout sousedé z jednoho domu, kteří 150 kg už dají dohromady snadno. A až společně nahromadí dostatečné množství, objednají odvoz. Vzhledem k tomu, že Češi obecně jsou v tomto směru „sběratelé“, leckde by stačilo prozkoumat sklep či půdu a rázem může být k dispozici několik kilo elektrošrotu.

Výhoda tohoto „rodinného“ svozu je v tom, že elektoodpad není potřeba nijak balit. Čistě z praktických důvodů je ale dobré posbírat drobné elektrospotřebiče do nějaké krabice.

V případě, že si zájemci nebudou jistí, zda už mají nasbíráno dostatek, mohou si udělat lepší představu pomocí tabulky s orientační váhou spotřebičů, kterou REMA Systém má na svém webu. Zástupci firmy počítají s tím, že ne každý objednaný svoz dosáhne přesně 150 kg. Pracovníci jsou podle Kubernáta vyškolení, aby i u takových zákazníků zachovali „chladnou hlavu“.

Méně než 150 kilo musí do krabice

Pokud má zákazník elektroodpad o hmotnosti nižší než 150 kg, ale vyšší než 25 kg, musí tento vysloužilý spotřebič vložit do pevné kartonové krabice a pečlivě ji přelepit páskou. Pro balík, který nesmí přesáhnout rozměry 80 x 60 x 200 cm, si pak přijede dohodnutá kurýrní služba. Podle Markéty Vokáčové z REMA Systém by tuto možnost mohli ocenit zejména starší lidé. Balíkový odvoz bude vyzvedávat balíky o hmotnosti od 25 do 50 kilo každý všední den od 9 do 17 hodin. Zájemce bude většinou svého elektroodpadu zbaven do 24 až 48 hodin od objednání. Stejně jako odvoz elektroodpadu na 150 kilo je balíkový svoz zdarma.

V případě svozu nad 150 kg i balíkového odvozu je potřeba elektroodpad dát na místo, kam lze autem zajet. Je potřeba, aby byly v dohodnutou dobu spotřebiče připravené. Pokud bude nutné elektroodpad snést z patra nebo vynést ze sklepa, bude si zájemce muset připravit pár korun. Cena je stanovena na 250 korun za hodinu práce a platí se každá započatá čtvrthodina. Pokud bydlí dva známí dále od sebe, je možné se domluvit na tom, že dopravce mezi místy popojede autem.

Ekologicky zlikvidováno? Ani ne polovina!

Máte-li jen mikrovlnku, budete muset do sběrného dvora. Sežeňte ale ještě televizi a můžete objednat balíkový svoz.
Máte-li jen mikrovlnku, budete muset do sběrného dvora. Sežeňte ale ještě televizi a můžete objednat balíkový svoz.
Zdroj | Elektrowin
Projekt by mohl zaujmout zejména obyvatele menších obcí, které nemají sběrný dvůr. Právě velká vzdálenost od domova do sběrného dvora je podle průzkumů dosud největší překážka pro spotřebitele řádně se starého spotřebiče zbavit. A přestože má každá obec povinnost dvakrát ročně uspořádat mobilní svoz elektroodpadu a vysloužilé elektrospotřebiče by měli bezplatně odebírat také prodejci, velké množství elektroodpadu končí v lepším případě ve sklepě, v tom horším v lese.

Zájemci o svoz mohou zavolat na telefonní číslo 840 550 650 nebo jít na webové stránky www.budliny.cz a objednat si odvoz elektroodpadu. Při čekání na odvoz je nutná špetka shovívavosti, odvoz ani balíková služba nepřijede na vteřinu přesně. Někdy také bude zákazník muset pár dní počkat, než se na něj dostane řada. „Jestliže má někdo narvaný sklep už pět let, snad nebude takový rozdíl, jestli to odvezeme za týden nebo za 10 dní,“ věří Kubernát.

Elektroodpad je prý nejrychleji rostoucím druhem odpadu u nás, jeho množství roste třikrát rychleji než komunální odpad. Podle výzkumů společnosti REMA Systém vznikne rok co rok v ČR více než 119 000 tun elektroodpadu. Domácnosti jen za rok vyřadí asi 630 000 rychlovarných konvic, 554 000 fénů nebo 350 000 lednic. Vokáčová odhaduje, že v každé domácnosti vznikne za rok 30 kg nepotřebných elektrospotřebičů, ze kterých se jen 40 % podaří vysbírat a ekologicky zlikvidovat.

Kromě REMA Systému likvidují v ČR vysloužilé elektrospotřebiče také kolektivní systémy Asekol, Elektrowin a Ekolamp.


reklama

 
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist