https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyrazte-do-boje-proti-cernym-skladkam-s-mobilem-v-ruce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyrazte do boje proti černým skládkám. S mobilem v ruce

17.8.2012 03:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud na výletě narazíte na černou skládku, můžete ji pomocí chytrého telefonu jednoduše nahlásit a lokalizovat na interaktivní mapě projektu zmapujto.cz.
Pokud na výletě narazíte na černou skládku, můžete ji pomocí chytrého telefonu jednoduše nahlásit a lokalizovat na interaktivní mapě projektu zmapujto.cz.
Foto | Ingrid Barrentine/NW Guardian / Flickr
Neodmyslitelným koloritem výletů do přírody zejména v okolí lidských obydlí jsou černé skládky. Jejich rozmanitost je obrovská. Někde mají podobu několika černých pytlů pohozených ve škarpě, jinde jde skoro o kompletní vyhozené vybavení domácnosti, včetně neodmyslitelného autovraku. Můžeme nadávat na to, jaká jsou lidé čuňata. A nebo můžeme přiložit ruku k dílu, vzít chytrý mobilní telefon a skládku zadokumentovat a nahrát na web zmapujto.cz. Je to lehké jako facka.
 

Černé skládky jsou problém. Jednak kazí estetický dojem z procházky přírodou, jednak se na nich často vyskytují odpady, které obsahují těžké kovy nebo jiné závadné látky. A z materiálového hlediska je i škoda, když se po lesích válí kovy a jiné materiály, které by šlo znovu zužitkovat.

Některé obce se snaží proti černým skládkám nasazovat tzv. fotopasti, což jsou maskované krabičky s digitálním foťákem a pohybovým čidlem. Nasadili je například v Břeclavi nebo v Hradci Králové a podařilo se jim zachytit řadu tvůrců černých skládek, včetně těch, co odpady přivezli v drahém autě. To jen abychom se nenechali unést svými předsudky.

Jenže fotopasti zatím nejsou všude, na rozdíl od černých skládek. Ale pokud máte s sebou na výletě chytrý telefon, můžete skládku jednoduše nahlásit a lokalizovat na interaktivní mapě projektu zmapujto.cz. Potřeba je k tomu pouze instalace mobilní aplikace TrashOut. Na ní zadáte GPS polohu, fotografii, údaj o velikosti černé skládky a druhu na ní uložených odpadů, přidat můžete i svůj komentář. A je hotovo. Aplikace TrashOut je v současné době dostupná zdarma pro operační systémy Android a iPhone, ale autoři chystají její rozšíření i na další platformy.

To asi aby měli zajíci pohodlí.
To asi aby měli zajíci pohodlí.
Foto | dru! / Flickr

Samotná mapa projektu je dostupná i přes webové prohlížeče a propojena s katastrem nemovitostí, takže si uživatelé mohou zjistit i údaje o vlastníkovi pozemku, na kterém se nelegální skládka nachází.

Proto, aby nezůstalo jen u hlášení, ale s černými skládkami se začalo opravdu něco dít, připravili autoři projektu také Balíček služeb pro města a obce. Ten v sobě zahrnuje rychlé zaslání informace na e-mail úřadům o tom, že na jejich území byla nahlášena černá skládka, a umístění malé statistiky na webové stránky jejich obce. Občan tak může ihned vidět, jak se obci daří, a za jakou cenu, bojovat s nelegálními skládkami na jejich území. Zatím tuto službu využila Městská část Brno - Nový Lískovec a slovenské obce Moravský Svätý Ján a Martin.

Uživatelé doteď na stránky nahlásili 105 případů černých skládek napříč celou Českou republikou. V rámci celosvětové iniciativy pro boj s nelegálními skládkami odpadu TrashOut, do kterého je zmapujto.cz zapojeno, byla nahlášena v celé Evropě téměř tisícovka nelegálních skládek.


reklama

 
Další informace |
Zdeňka Vítková a Martin Mach Ondřej
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist