https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sbirejte-odpadky-v-prirode-jezevec-jonas-vam-pomuze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sbírejte odpadky v přírodě, jezevec Jonáš vám pomůže

3.9.2010 09:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz.
 

Taška jezevce Jonáše
Taška na odpadky jezevce Jonáše - dovnitř lze vložit igelitku a do kapsy se můžou dát rukavice.
Licence: Svolení k použití na Ekolist.cz
Foto: Petr Schneider/Jozevec.cz

Autor webu Petr Schneider je sám aktivní sběrač. I jemu vadilo při výletech a cestách v přírodě zakopávat o odpadky, které tam někdo zahodil. „Přemýšlel jsem, co s tím. Donutit ty, co to tam nechali, aby si to odnesli, je nesmysl. Zkoušet plošně vychovávat lidi by bylo složité. Hledal jsem tedy řešení, které by bylo v mé sféře vlivu,“ vysvětluje své pohnutky, které ho přivedly k založení webové stránky sdružující lidi, kteří mají zájem o přírodu bez smetí.

Ze svých zkušeností vycházel Petr Schneider i při návrhu speciální sběračské tašky. „Když člověk nejde cíleně uklízet, tak na to není vybaven. Do batohu, kde mám svačinu, si odpadky nedám a tahat v ruce igelitku se mi nechce,“ popisuje úskalí dobrovolného sběru odpadků Schneider. Zájemcům proto nabízí ke koupi praktickou tašku, do které se vloží igelitka a do kapsy se můžou dát rukavice. „Předpokládal jsem, že by se tím měl odbourat blok, tvořený tím, že se člověk nechce zašpinit a že to nemá kam dát. Testoval jsem to na sobě a na svém okolí a fungovalo to,“ svěřuje se se svými zkušenostmi Schneider.

Ať si již dobrovolný sběrač pořídí tašku s obrázkem maskota celého projektu Jezevcem Jonášem, nebo bude nosit svojí vlastní tašku, může se na stránkách zaregistrovat a následně přímo na webových stránkách zaznamenávat, kde a co sebral. Registrace podle organizátora k ničemu nezavazuje, jelikož se jedná čistě o stránku sdružující lidi podobného smýšlení, která nemá žádnou právní formu.

„Registrací na webu může člověk vyjádřit sympatie, ale lepší je dát je najevo činy. Ať s naší taškou nebo bez, s webem nebo bez něj. Důležitý je výsledek,“ zdůrazňuje Schneider. Zároveň ale upozorňuje na nevděčný charakter této aktivity, která není moc vidět. „Uklizeného lesa si nikdo nevšimne, zaneřáděného ano,“ říká Schneider.

Web tak podle jeho slov může sloužit i jako místo zviditelnění této činnosti, poděkování aktivním lidem a příklad, že to funguje a že má smysl se přidat.

„Nenutíte lidi dělat něco nového, co by jim bralo další volný čas. Prostě jdou na výlet, na který by stejně šli, a cestou seberou pár odpadků,“ vysvětluje Schneider. „Je jasné, že to neosloví každého, ale menší množství lidí, kteří to dělají pravidelně, dokážou dosáhnout nezanedbatelného efektu.“

Stránky jezevce Jonáše najdete také na facebooku.


reklama

 
Zdeňka Vítková
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist