Chraňte vzácné druhy živočichů a rostlin z pohodlí vlastního gauče
„Lidé se na nás často obracejí s tím, že se s nějakým územím v jejich okolí, které dobře znají, něco děje,“ říká Lenka Vokasová z institutu aplikované ekologie Daphne, který se na projektu sdružení Koalice pro Naturu 2000 podílí. „Důležité je rozlišit, co je ještě v pořádku a co naopak může který konkrétní druh ohrozit,“ dodává Vokasová. Právě „online alarm“, jak webovou stránku nazývají, by měl takovým lidem pomoci a poskytnout potřebné informace o ohrožených druzích.
Zjistíte na něm, kde všude je daný druh chráněn Naturou 2000 a jaké činnosti nebo procesy ho nejčastěji ohrožují a samozřejmě je tu i klíč, jak poznat, zda k tomuto ohrožení na daném místě opravdu dochází.
Pokud zaznamenáte ohrožení místa, kde se vyskytuje některý z vybraných druhů chráněných živočichů a rostlin, můžete jednoduše informovat příslušné úřady prostřednictvím formuláře na webu. Takovým negativním vlivem může být podle ochránců přírody například znečištění vody, stavební činnost, ale i výsadba nepůvodních dřevin, rozorání půdy či hnojení.
Podle autorů pomohou webové stránky i úplnému laikovi zjistit, jestli se v chráněných lokalitách neděje něco špatného. „Druhy byly vybrány tak, aby bylo jejich ohrožení dobře rozpoznatelné. Jedná se o rostliny a živočichy, jejichž ohrožení zároveň znamená riziko pro další druhy,“ vysvětluje odborník na Naturu 2000 Vlastimil Karlík z Arniky.
Do internetového alarmu bylo zatím zařazeno sedm silně až kriticky ohrožených druhů - čolek velký, hnědásek osikový, hořeček český, kuňka ohnivá, modrásek bahenní, modrásek očkovaný a rak kamenáč. Do budoucna se plánuje rozšíření i o další druhy a lokality.
reklama