https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chrante-vzacne-druhy-zivocichu-a-rostlin-z-pohodli-vlastniho-gauce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chraňte vzácné druhy živočichů a rostlin z pohodlí vlastního gauče

7.9.2012 09:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Příliš mnoho ryb žabákova smrt. Kuňka obecná potřebuje vodní plochy bez rybářského hospodaření.
Příliš mnoho ryb žabákova smrt. Kuňka obecná potřebuje vodní plochy bez rybářského hospodaření.
Chránit ohrožené druhy rostlin a živočichů lze pěkně z pohodlí domácího gauče. Na webu jsou vybrané chráněné druhy naší přírody a popisy činností a změn prostředí, které je ohrožují. Pokud o něčem takovém ve svém okolí víte, nemusíte už složitě dohledávat informace a kontakty v širých vodách internetu. Stačí vzít myšku a prostřednictvím nových webových stránek zjistit, zda k ohrožení skutečně dochází, a pokud ano, ihned kontaktovat příslušné úřady ochrany přírody.
 

„Lidé se na nás často obracejí s tím, že se s nějakým územím v jejich okolí, které dobře znají, něco děje,“ říká Lenka Vokasová z institutu aplikované ekologie Daphne, který se na projektu sdružení Koalice pro Naturu 2000 podílí. „Důležité je rozlišit, co je ještě v pořádku a co naopak může který konkrétní druh ohrozit,“ dodává Vokasová. Právě „online alarm“, jak webovou stránku nazývají, by měl takovým lidem pomoci a poskytnout potřebné informace o ohrožených druzích.

Zjistíte na něm, kde všude je daný druh chráněn Naturou 2000 a jaké činnosti nebo procesy ho nejčastěji ohrožují a samozřejmě je tu i klíč, jak poznat, zda k tomuto ohrožení na daném místě opravdu dochází.

Hnědásek osikový. Motýl, kterého jen tak nepotkáte. Leda byste měli cestu přes Dománovický les
Hnědásek osikový. Motýl, kterého jen tak nepotkáte. Leda byste měli cestu přes Dománovický les
Foto | ressaure / Flickr

Pokud zaznamenáte ohrožení místa, kde se vyskytuje některý z vybraných druhů chráněných živočichů a rostlin, můžete jednoduše informovat příslušné úřady prostřednictvím formuláře na webu. Takovým negativním vlivem může být podle ochránců přírody například znečištění vody, stavební činnost, ale i výsadba nepůvodních dřevin, rozorání půdy či hnojení.

Podle autorů pomohou webové stránky i úplnému laikovi zjistit, jestli se v chráněných lokalitách neděje něco špatného. „Druhy byly vybrány tak, aby bylo jejich ohrožení dobře rozpoznatelné. Jedná se o rostliny a živočichy, jejichž ohrožení zároveň znamená riziko pro další druhy,“ vysvětluje odborník na Naturu 2000 Vlastimil Karlík z Arniky.

Do internetového alarmu bylo zatím zařazeno sedm silně až kriticky ohrožených druhů - čolek velký, hnědásek osikový, hořeček český, kuňka ohnivá, modrásek bahenní, modrásek očkovaný a rak kamenáč. Do budoucna se plánuje rozšíření i o další druhy a lokality.


reklama

 
Další informace |
Koalice pro Naturu 2000
Co je soustava Natura 2000
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist