https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nasli-jste-v-trave-zajicka-a-chcete-mu-pomoct-nechte-ho-byt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Našli jste v trávě zajíčka a chcete mu pomoct? Nechte ho být!

31.5.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zaječice krmí své potomky nanejvýše dvakrát denně a jinak se u nich vůbec nezdržuje. Mládě proto opuštěně jen vypadá.
Zaječice krmí své potomky nanejvýše dvakrát denně a jinak se u nich vůbec nezdržuje. Mládě proto opuštěně jen vypadá.
Foto | Jessica W / Flickr
Jaro je v plném proudu a mláďata savců i ptáků můžete potkat nejen v lese, ale často i ve městě. Setkání s hodným člověkem, který jim chce pomoci, pro ně často končí špatně. Pražská zvířecí záchranka každý den řeší několik případů, kdy člověk ve snaze pomoci „opuštěnému“ mláděti způsobí jeho utrpení či smrt.
 

Odstrašující příklad za všechny. Mladá paní z Prahy 4 nalezla o víkendu malého zajíčka, který v klidu ležel v trávě a čekal na svou matku. Zaječice krmí své potomky nanejvýše dvakrát denně a jinak se u nich vůbec nezdržuje, aby na ně náhodou nepoutala pozornost predátorů. Nálezkyně se však rozhodla, že malému ušákovi „pomůže“ stůj co stůj.

S nikým se neporadila, zajíčka sebrala, odvezla domů a nakrmila kravským mlékem. To je pro většinu mláďat savců nebezpečné. Až po třech dnech paní předala už velmi zubožené mládě odborníkům. Zajíčka už nebylo možné zachránit, veterinární lékařka musela přistoupit k jeho utracení. Paní tak ve vší své dobrotě přinesla zajíčkovi smrt.

Záchranné stanice jsou plné mláďat, která byla zbytečně a násilně odebrána rodičům. Stačilo by přitom, kdyby nálezci, dříve než začnou konat, kontaktovali záchrannou stanici nebo zavolali na číslo centrálního dispečinku Národní sítě záchranných stanic 774 155 155 a poradili se s odborníky.

Nejlépe lidé udělají, když si zdravě vypadajících zvířecích mláďat vůbec nebudou všímat. Něco jiného samozřejmě je, když najdou mláďata viditelně zraněná nebo bezprostředním ohrožení, pak je pomoc na místě. Ideální je předem zásah konzultovat s odborníky. Jakýkoliv jiný postup je špatný. V nejlepším případě pak mládě skončí v záchranných stanicích s větší či menší šancí na přežití a návrat do přírody.


reklama

 
David Zítek
Autor je pracovníkem Pražské zvířecí záchranky

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist