https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/z-cenovek-za-elektrospotrebice-zmizi-poplatek-za-historicky-elektroodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z cenovek za elektrospotřebiče zmizí poplatek za historický elektroodpad

9.8.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Koupíte-li si nový počítač po 13. srpnu, pak na účtence již poplatek za likvidaci historického elektroodpadu nebude.
Koupíte-li si nový počítač po 13. srpnu, pak na účtence již poplatek za likvidaci historického elektroodpadu nebude.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Od úterý 13. srpna se přestane na účtenkách za malé domácí spotřebiče a elektrozařízení objevovat poplatek za tzv. historický elektroodpad. Velkých spotřebičů jako jsou lednice, pračky, myčky a podobně se to bude týkat až v roce 2015.
 

Poplatek za historický odpad byl spotřebitelům účtován pro to, aby firmy získaly prostředky na likvidaci elektroodpadu, který se na trh dostal před 13. srpnem 2005. Teprve od té doby mají výrobci elektrozařízení povinnost postarat se o ekologickou likvidaci svých výrobků v době, kdy doslouží. A náklady na tuto likvidaci si prostě výrobci zakalkulují do ceny výrobků. Poplatek za historický elektroodpad se ale vztahuje na výrobky, které se na trh dostaly před touto povinností. Vybíral se při nákupu nového zboží a na účtence se uváděl zvlášť.

Povinnost postarat se o vysloužilé spotřebiče vyplývá z unijní legislativy. Výrobci se za účelem splnění povinnosti mohou zakládat tzv. kolektivní systémy, které jim usnadní sběr a likvidaci starých spotřebičů.

„Obyvatelé většiny zemí Evropské unie se s odděleným uváděním tohoto příspěvku rozloučili už před dvěma roky,“ říká Jaroslav Holakovský, šéf představenstva společnosti Elektrowin, která je jedním z kolektivních systémů. „Česká republika a některé další země získaly v této věci výjimku stejně jako před časem na dosažení kvóty čtyř kilogramů zpětně odebraných spotřebičů na obyvatele a rok,“ připomíná Holakovský. Mezi další významné kolektivní systémy patří Asekol, Ekolamp, Retela, Rema systém a Ecobat.

U velkých domácích spotřebičů zůstane ještě dva roky vše při starém. Jejich výrobci budou do kolektivního systému přispívat nadále a zákazníci se při nákupu dovědí, kolik tento příspěvek činí. Pro lednice, pračky, myčky a další bílou techniku bude platit až datum 13. srpna 2015.

Dvouletý odklad pro velké spotřebiče vychází z toho, že jejich životnost je jiná než u malých zařízení. „Obměna velkých spotřebičů v domácnostech se také tolik neřídí módními trendy ani vývojem technologií,“ konstatuje Jaroslav Holakovský. Spotřebitelé ve všech členských zemích EU si investici spojenou s nákupem nového zařízení dobře rozmýšlejí, a pokud starý spotřebič ještě slouží, raději si jej nechají. V praxi se podle něj ukazuje, že peníze na sběr a recyklaci starých spotřebičů z této skupiny budou zapotřebí ještě dlouho po 13. srpnu 2015.


reklama

 
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist