https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hugo-charvat-kalhotky-s-bobrem-trenyrky-s-ptakem-aneb-vkus-a-ochrana-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hugo Charvát: Kalhotky s bobrem, trenýrky s ptákem aneb Vkus a ochrana přírody

19.12.2013
Kormorán velký, chceme ho chránit nebo odstřelit?
Kormorán velký, chceme ho chránit nebo odstřelit?
Foto | Jan Rybář / Ekolist.cz
Ministerstvo životního prostředí přišlo s průraznou akcí na propagaci přírody. Podle zprávy serveru lidovky.cz chce tisknout na spodní prádlo obrázky bobra a kormorána. Nechme stranou nákup reklamního zboží na poslední chvíli, které bude patrně sloužit jinému ministru, než Tomáši Podivínskému.
 

Ministerstvo životního prostředí v posledních letech vedou lidé, jejichž kvalifikace je pravděpodobně všude jinde, jen ne v ochraně přírody a životního prostředí.

Také více sází na public relations než na věcnou správu svěřeného rezortu. Z těchto důvodů je pak aktuální kauzička s kalhotkami jen logickým vyústěním. Překvapuje ale vysvětlení z úst samotného ministra, jak jej cituje server lidovky.cz:

"Pokud bychom zůstali jen u tradičních tužek, propisek a deštníků (které tvoří drtivou většinu z celé série propagačních předmětů), tak byste se určitě neptali. A když se ptáte, tak se už o naší přírodě veřejně mluví a lidé se o ni budou budou intenzivněji a nadto i atraktivním způsobem zajímat. A dozvědí se mimo jiné i to, že o naše bobry a velké ptáky musíme vytrvale pečovat," napsal v smsce redaktorům Lidovek Podivínský.

Obhajoba dozajista vkusného spodního prádla s potiskem udivuje, zejména pokud pochází z úst politika a současného poslance KDU-ČSL. Strany, která dlouhodobě staví svoji veřejnou prezentaci na hájení konzervativních hodnot a ochraně rodiny. Obhajoba, stejně jako samotná zakázka za státní peníze, je tedy přinejmenším nevkusná. Dárky, vedle spodního prádla například manžetové knoflíčky, mají být podle ministra „protokolární pozorností“. Zda obdarování bobřími kalhotkami potěší například komisařku pro změnu klimatu či další oficiální návštěvy, nechávám na nich.

Ministr ale říká i to, že „ že o naše bobry a velké ptáky musíme vytrvale pečovat“. Dobře, rezort životního prostředí by měl pečovat o přírodu i živočichy. Proč si ale vybírá kormorány, kteří byli v dubnu vyjmuti z režimu zvláště chráněných živočichů a předpokládá se, že by jich letos mělo být odstřeleno kolem čtyř tisíc? Navíc vyřazení kormorána zřejmě příliš nepomáhá rybářům, kteří přišli o vyplácené škody. Spokojeni s aktuálním stavem nejsou ale ani ornitologové, i podle nich je řešení nekoncepční.

Nu snad proto, že trenýrky s obrázkem roztomilé sovičky kulíšek nejmenší by nebyly tak vtipné.


reklama

 
foto - Charvát Hugo
Hugo Charvát
Autor je šéfredaktor serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist