https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-protest-proti-zmenam-dotaci-vyjeli-na-silnice-zemedelci-se-stovkami-traktoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na protest proti změnám dotací vyjeli na silnice zemědělci se stovkami traktorů

20.1.2022 18:36 | JESENICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělci se stovkami traktorů, nákladních aut a dalších strojů dnes v Česku vyjeli na silnice, aby protestovali proti chystaným změnám dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027. Na happeningu poblíž Jesenice u Prahy zapálili na poli kupu slámy. K protestům vyzvaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, plánovaná úprava rozdělování evropských zemědělských dotací v ČR podle nich nespravedlivě zvýhodňuje malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že změny zemědělcům vysvětlí na pátečním jednání.
 

Agrární komora a Zemědělský svaz sdružují hlavně větší zemědělské podniky, protesty naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, v níž je začleněno zhruba 7500 soukromých zemědělců. Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

Zapálením slámy u Jesenice chtěli dát účastníci protestu podle svého vyjádření najevo, že je "nejvyšší čas zapojit do diskusí o změnách agrární politiky hlavně zástupce odborné zemědělské veřejnosti". Zemědělci na kupu umístili transparent s nápisem "Chceme férové podmínky, jednejte s námi!", pod něj položili jablka, vejce a další potraviny. Před zapálením slámy je ale zase odnesli. "Nechceme zemědělce rozdělovat na malé a velké," prohlásil prezident Agrární komory Jan Doležal.

Viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček připomněl, že se v historii zapalovaly ohně, když hrozilo nějaké nebezpečí. Podle něj nyní nebezpečí hrozí nejen zemědělcům, ale všem lidem v zemi. "Dojde ke skokovému zdražení potravin a vyústí to v potravinovou chudobu," řekl ČTK.

Asociace soukromého zemědělství ČR v tiskovém prohlášení uvedla, že organizátoři protestů opět založili svůj marketing jen na nepodloženém strašení veřejnosti koncem zemědělské produkce v ČR a zdražováním potravin. Evropské dotace podle asociace už dávno nesmí být spojeny s otázkou zvyšování produkce, nýbrž mají podpořit menší a střední zemědělce, kteří mají podle této asociace mnohem složitější podmínky než velcí hráči.

"Nyní tedy jde o částečné narovnání těchto podpor, neboť největší podniky dle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací dostávaly až o 20 procent více provozních dotací na hektar, než tomu bylo u ostatních skupin zemědělců," uvedla Asociace soukromého zemědělství. Podobně ministr Nekula opakovaně řekl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Den před protestem ministr uvedl, že odmítá ustupovat nátlaku. Dnes informoval, že protest vnímá jako určitou formu komunikace a vyjednávání. "Jak jsem ale již řekl, zemědělci u mě mají dveře otevřené. Zítra (v pátek) máme se všemi svolanou pracovní skupinu, kde důkladně vysvětlíme klíčové souvislosti a úpravy strategického plánu," napsal Nekula na twitteru.

Podle viceprezidenta Agrární komory Hlaváčka je třeba poctivě říct, že změny v dotacích budou mít dopad na všechny vyjma pár jednotlivců. "Zneužila se situace a postavili se proti sobě malí a velcí," řekl. V Jesenici kolem místa happeningu projelo přes 30 troubících traktorů, třeba v jižních Čechách vyjelo ze Strakonicka téměř 40 zemědělských vozidel po hlavním silničním tahu I/20 na Budějovice, balík slámy zapálili zemědělci na táborském letišti.

V Plzeňském kraji se do dnešního protestu zapojilo po poledni až několik stovek strojů - traktorů, nákladních aut a podobně. Jen na Rokycansku a jižním Plzeňsku to bylo přes 60 strojů, řekl ČTK předseda dozorčí rady Agrární komory v Plzeňském kraji Jiří Tomec. V Pardubickém kraji jezdilo při protestu po silnicích sedm až osm desítek traktorů s transparenty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.1.2022 20:06
Zemědělci v ČR jsou buďto soukromí (téměř všichni) a nebo družstevní (podílníci s půdou a majetkem sdruženým do jednoho většího výrobního celku).
jedni zemědělci jsou jako ti druzí. Problém je ve skupování práv k půdě v ČR různými finančními skupinami, také zahraničním kapitálem, kteří jsou pak konečnými příjemci zemědělských dotací. Když ovládáte práva k půdě (typicky ta nájemní, někdy i ta vlastnická), tak jste beneficientem zemědělských dotací. Jenom platba na plochu na ZPF v celé ČR je okolo 20 mld korun. 1000 ha farma může počítat ze SAPSů zhruba s 5 miliony korun do cash flow.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2022 07:07 Reaguje na Katka Pazderů
to je asi o tom, jak je to nastavený...ono stačí zákon o tom, že nesmí být vlastník půdy akciovou společností maximálně podílníkem, protože podílník se podílí na výrobě (S.R.O) ne na kasírování. Tedy povolit jen podílové vlastnictví polnosti a družstevní.
Odpovědět
JS

Jiří S

21.1.2022 11:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Družstevníci se rozhodně na ničem obvykle nepodílí. V dnešní době družstevní systém funguje obvykle tak, že polovina členů ani neví, kde pomalu ten zemědělský podnik funguje, protože žijí dlouhé roky ve velkých městech a tyto podíly jen zdědili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 10:38 Reaguje na Katka Pazderů
Tam by se mělo zohlednit, jestli vlastník sám osobně na půdě hospodaří, nebo ne.
Odpovědět
JS

Jiří S

21.1.2022 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže družstva skončí?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist