https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-rade-mist-ceska-se-muze-brzy-rozvinout-pudni-sucho-ve-vrstve-do-40-cm
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na řadě míst Česka se může brzy rozvinout půdní sucho ve vrstvě do 40 cm

25.3.2024 18:53 (ČTK)
Foto | Antonio Jordán / Imaggeo
Na řadě míst v Česku se může v nejbližších dnech rozvinout půdní sucho, a to především v horní vrstvě do 40 centimetrů, vyplývá z aktuálních informací na webu projektu Intersucho. Hrozí to navzdory tomu, že zima byla srážkově mnohde spíše nadprůměrná, ale hodně vody spadlo v podobě deště a už z krajiny odtekla. Za rizikem tak brzkého sucha stojí velmi atypický průběh zimy, která byla v únoru i na horách bez sněhu, extrémně brzké probuzení vegetace a očekávané poměrně vysoké teploty s nízkým úhrnem srážek.
 

Vědci vyhodnocují míru sucha na základě porovnání aktuální situace s průměrným množstvím vody v půdě v letech 1961 až 2010. Zatím je situace příznivá, ale s o ohledem na to, že téměř veškerý sníh roztál a zbývá jen v nejvyšších horských polohách, doplňuje se zásoba vody pouze z aktuálních dešťových srážek. Podle předpovědi na dalších devět dnů hrozí rychlé vysychání proti průměru například téměř celému Libereckému kraji, přičemž nejpostiženější by mohl být Šluknovský výběžek. Stejně tak bude méně vody než obvykle patrně v Beskydech, části Šumavy, Novohradských horách, v Broumovském výběžku, Orlickém podhůří i v Jeseníkách. Sucho, i když v menší míře, může podle předpovědi zasáhnout i oblast od východu jižních Čech přes západ Vysočiny směrem do středních Čech.

Že bude poměrně rychle ubývat zásoba vody v půdě, je zřejmé z předpovědních map, které ukazují relativní nasycení půdy. "Půdní vláha bude hodně závislá na množství srážek ze studené fronty. Odhady modelů se zatím mezi sebou liší. Nyní předpokládáme, že i díky teplému počasí bude půda více vysychat. Začátkem dubna může být na 60 procentech území snížená půdní vláha a na 30 procentech mírné a horší kategorie sucha. Horší situace bude v Čechách a ve vrstvě do 40 centimetrů. Hlubší vrstvy půdy na tom budou i za deset dnů lépe," uvedli vědci v komentáři k aktuální situaci.

Pro zemědělce zatím není důvod k obavám, vody je na začátku vegetace dostatek, zvlášť ve srovnání s řadou předchozích let, ale situace se může velmi rychle změnit a bude silně záviset na množství srážek v následujících týdnech. Zatímco dříve meteorologové hovořili převážně o bleskových povodních, loni se už do jejich slovníku dostal i termín bleskové sucho. Tedy takové, které se kvůli nadprůměrně vysokým teplotám a absenci srážek rozvinulo rychleji, než bývalo dříve běžné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

26.3.2024 09:01
Kromě toho, že "vědci" vymysleli termín bleskové sucho, jsme se nic nového nedozvěděli. Takže strašit se teď může kontinuálně buď bleskovými povodněmi nebo bleskovým suchem, podle toho jestli bude hezky nebo bude pršet.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.3.2024 19:00 Reaguje na pepa knotek
Přesně ta zpráva je o ničem. Když zaprší bude vlhko, když nezaprší, bude sucho.
Odpovědět
FD

František Dvořák

27.3.2024 07:23
Tyto výzkumy už mě unavují. Půdu již 30 let neobhospodařujeme, její struktura je zničená totálně. A nyní se budeme hrozně divit tomu, když zaprší je bahnisko, když vysvitne slunce je sucho.
Odpovědět
FD

František Dvořák

27.3.2024 07:35 Reaguje na František Dvořák
Dal bych to do pořadu Zázraky přírody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist