https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sidlisti-ve-zdaru-n-s-si-cast-lidi-stezuje-na-pocetne-kavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na sídlišti ve Žďáru nad Sázavou si část lidí stěžuje na početné kavky

9.5.2018 10:33 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Kavky (na obrázku) patří mezi ohrožené druhy, vzhledem k renovacím domů jim ubývá příležitostí ke hnízdění. Lidé kavkám škodit nesmí. Ochránci se pokoušejí populaci ve městě trochu rozptýlit, vyvěšují například budky na veřejné budovy. Na vhodných opatřeních, která usnadní soužití s kavkami, se snaží domluvit s majiteli zateplovaných domů na sídlišti.
Kavky (na obrázku) patří mezi ohrožené druhy, vzhledem k renovacím domů jim ubývá příležitostí ke hnízdění. Lidé kavkám škodit nesmí. Ochránci se pokoušejí populaci ve městě trochu rozptýlit, vyvěšují například budky na veřejné budovy. Na vhodných opatřeních, která usnadní soužití s kavkami, se snaží domluvit s majiteli zateplovaných domů na sídlišti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Říhová / Naše příroda
Na sídlišti ve Žďáru nad Sázavou si někteří obyvatelé opakovaně stěžují na znečištění trusem od kavek, jichž tam žije několik stovek. Radní města dali úředníkům za úkol jednat se správou CHKO Ždárské vrchy o možných opatřeních, jež by mohla soužití s tímto chráněným druhem ptáků usnadnit. Jde o záležitost, která se řeší už řadu let. Ani názory na kavky nejsou jednoznačné, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město).
 

"Někdo s tím problém nemá, někdo má. My spíš budeme chtít znát od CHKO, jestli vůbec město má nějaké nástroje, které může v této věci využít," řekl Navrátil. Radnice podle něj bude zjišťovat, jestli by bylo možné počty kavek na sídlišti nazývaném Stalingrad nějakým způsobem regulovat nebo zda by šlo jejich hnízdiště přesunout jinam. "Jinak ta kolonie kavek tam je, troufám si říci, mnoho desetiletí. Ten Stalingrad s ní nějakým způsobem žije," podotkl starosta.

Na starším žďárském sídlišti je podle ochránců nejpočetnější výskyt kavek na území CHKO. Ke hnízdění využívají otvory ve fasádách, nepoužívané komíny či okraje půd. V zimě tam může být těchto větších šedočerně zbarvených ptáků okolo 500, v létě dvě tři stovky. Aktuální početnost budou ochránci zjišťovat v nejbližší době, až budou mít kavky mladé na hnízdech, uvedla Kateřina Machová ze správy CHKO.

Kavky patří mezi ohrožené druhy, vzhledem k renovacím domů jim ubývá příležitostí ke hnízdění. Lidé kavkám škodit nesmí. Machová uvedla, že ochránci se pokoušejí populaci ve městě trochu rozptýlit, vyvěšují například budky na veřejné budovy. Na vhodných opatřeních, která usnadní soužití s kavkami, se snaží domluvit s majiteli zateplovaných domů na sídlišti.

Žďárské sídliště Stalingrad si zamiloval i jiný ptačí druh, zjara tam mívají přechodné nocoviště tisíce špačků. Hejno špačků se tam letos zdrželo něco přes tři týdny, odletělo zkraje dubna.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Jen B.

10.5.2018 18:44
Neukazuje to nic jiného, než postupnou deb*lizaci lidstva. Že je všude čím dál víc čoklů a jejich smradlavých h*ven, na to si nikdo nestěžuje. Že je všude čím dál víc smradlavých aut, to dokonce považují za pozitivum a nedotknutelný fetiš. Přírodu ale málokdo chce vidět více než jen v televizi a kolem sebe ji touží jen zlikvidovat. Ty lidi bych především poslal na léčbu obsese.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist