https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-silvestra-opet-stouply-koncentrace-prachu-nejvyssi-byly-ve-frydku-mistku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na silvestra opět stouply koncentrace prachu, nejvyšší byly ve Frýdku-Místku

1.1.2024 19:44 | BERLÍN (ČTK)
Při bezvětří, v sušším období, velmi nízkých teplotách a výskytu přízemní teplotní inverze mohou být podle ČHMÚ koncentrace velmi vysoké už před půlnocí. Záleží také na tom, jak blízko odpalům pyrotechniky je měřicí stanice.
Při bezvětří, v sušším období, velmi nízkých teplotách a výskytu přízemní teplotní inverze mohou být podle ČHMÚ koncentrace velmi vysoké už před půlnocí. Záleží také na tom, jak blízko odpalům pyrotechniky je měřicí stanice.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Koncentrace prachových částic v ovzduší při silvestrovských oslavách zejména ve městech, kde lidé odpalují zábavní pyrotechniku, opět výrazně stouply. Nejvyšší koncentrace polétavého prachu v zemi měřicí stanice zaznamenaly ve Frýdku-Místku a dále v pražských Vysočanech a Holešovicích. Na sociální síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil ale na to, že roli při měření hraje také počasí, zejména rozptylové podmínky.
 

"V mapě koncentrací prachových částic PM10 v České republice krátce po půlnoci 1. ledna 2024, města ´svítí´ červeně, což je barva indikující vyšší úroveň znečištění," uvedl ČHMÚ. Při odpalování zábavní pyrotechniky se spolu s prachovými částicemi uvolňují také chemické látky, které jsou vysoce toxické a karcinogenní, uvedla v polovině prosince Akademie věd ČR.

Podle ČHMÚ je nutné si uvědomit, že koncentrace znečišťujících látek sice jasně ukazují vliv odpalování pyrotechniky, nejsou ale přímo úměrné odpálenému množství. Není tak možné říct, že zrovna ve Frýdku-Místku se letos odpalovalo nejvíce. "Zde vstupuje do hry například i počasí, a to zejména rozptylové podmínky, které determinují, jak rychle se znečištění rozptýlí i jaké budou výchozí koncentrace před půlnocí," upozornili meteorologové.

Při bezvětří, v sušším období, velmi nízkých teplotách a výskytu přízemní teplotní inverze mohou být podle ČHMÚ koncentrace velmi vysoké už před půlnocí. Záleží také na tom, jak blízko odpalům pyrotechniky je měřicí stanice. "Pokud se tedy v konkrétním městě odpaluje blízko stanice, bude to na datech znát, neznamená to ale, že v jiném městě nemohla být situace ještě horší, jen ji nebylo jak změřit," doplnili meteorologové.

Kritici ohňostrojů delší dobu upozorňují na to, že petardy a rachejtle také ohrožují domácí i volně žijící zvířata a okolní přírodu, mohou způsobit zranění i škody na majetku a jsou zdrojem velkého množství nerecyklovatelného odpadu. Některá města tak místo ohňostrojů organizují na přelomu roku videomappingy či laserové show. Tentokrát navíc některé radnice ohňostroje kolem přelomu roku zrušily po výzvě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby tak učinily s ohledem na nedávný tragický útok střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist