https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-slovensku-zadne-dalsi-pripady-kontaminace-obili-z-ukrajiny-nezjistili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Slovensku žádné další případy kontaminace obilí z Ukrajiny nezjistili

25.4.2023 00:23 | KOLÁROVO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úřady na Slovensku při kontrolách obilí a mouky žádné další případy kontaminace nepovolenými látkami nezjistily. Jediným případem zůstává dříve oznámený výskyt pesticidu v zásilce ukrajinského obilí, která bude na žádost příslušného mlýna podrobena kontrolní analýze, sdělili slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan a hlavní slovenský veterinář Jozef Bíreš.
 

"Výsledky testů prokázaly, že mouka není kontaminována, není škodlivá. Není důvod, aby lidé tuto mouku nekupovali," řekl Vlčan k výsledkům analýz dalších zásilek a produktů.

Slovensko nařídilo plošné kontroly už dovezeného ukrajinského obilí, když úřady tento měsíc zjistily zbytky látky chlorpyrifos v zásilce pšenice o hmotnosti 1500 tun. Následně Bratislava zakázala zpracovávat a prodávat už naskladněné ukrajinské obilí. Minulý týden pak Slovensko rozhodlo o zákazu dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny; učinilo tak po předchozím podobném kroku Polska a Maďarska.

Společnost Mlyn Kolárovo z jihu Slovenska po oznámení úřadů o kontaminované ukrajinské pšenici uvedla, že podle nové analýzy obilí příslušným předpisům vyhovuje. O dalším postupu by měl rozhodnout výsledek kontrolní analýzy v unijní laboratoři.

Zástupce strany Hlas-sociální demokracie slovenského expremiéra Petera Pellegriniho dříve tvrdil, že v zemi jsou desítky tisíc tun obilí z Ukrajiny, které nesplňuje hygienické normy.

Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Česká republika zákaz dovozu ukrajinského obilí nezavedla.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

25.4.2023 06:45
Nezjistili či nebylo dovoleno zjistit?
Odpovědět
pk

pepa knotek

25.4.2023 10:46
ČR vyprodukuje 8 mil t pšenice ročně, z toho je domácí spotřeba necelých 5 mil t, zbytek 3 mil t se každoročně vyváží. Není žádný důvod k dovozu pšenice do ČR odkudkoliv a ještě zatěžovat laboratoře dalšímy rozbory, které konečný spotřebitel musí zaplatit v ceně produktu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist