https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-snezce-jsou-ode-dneska-ochranne-site-cilem-je-zabranit-devastaci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sněžce jsou ode dneška opět ochranné sítě, cílem je zabránit devastaci přírody

11.6.2021 14:12 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Správa KRNAP ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní turistickou sezonu.
Správa KRNAP ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní turistickou sezonu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radek Drahný / Archiv a Facebook Správy KRNAP
Na Sněžce a v Obřím sedle u bývalé Obří boudy u Slezského domu jsou ode dneška ochranné sítě. Mají zamezit návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy a tedy devastaci přírody, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Správa KRNAP ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní turistickou sezonu, která připadá na červenec a srpen.
 

"Sítě přibyly prakticky kolem celého vrcholu Sněžky, na Sněžce asi 600 metrů ochranných sítí, podobně jako u Slezského domu. Na stávající kovové zábrany jsme přidali oranžové ochranné sítě, aby to bylo nepřekonatelné a jasně viditelné," řekl ČTK Drahný.

Od konce června po celé léto budou na dodržování opatření dohlížet vyčlenění strážci národního parku, kterým občas vypomůžou policisté. "Někteří návštěvníci stávající zábrany oddělující divokou přírodu od prostoru pro návštěvníky nerespektují. Proto jsme se rozhodli i letos rozmístit ochranné sítě. Extrémní nápor turistů očekáváme také o nadcházejících letních prázdninách," řekl ČTK Drahný. Sítě by měli strážci národního parku odvézt na přelomu září a října.

Na instalaci sítí se dnes podílelo asi 20 strážců z obou krkonošských národních parků. Krkonošský národní park patří dlouhodobě mezi návštěvníky k nejzatíženějším národním parkům v Evropě. Sněžka, v letní sezoně navštěvovaná denně několika tisíci lidmi, patří k hlavním turistickým cílům v Krkonoších. KRNAP s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

Sněžka charakteristická jehlanovitým tvarem z dob ledových, je v nejpřísněji chráněném pásmu hor. Na nejvyšší hoře ČR se vyskytují například vzácné druhy rostlin charakteristické pro severskou tundru, a alpínské trávníky. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy, lze tam spatřit kamenné mnohoúhelníky, brázdy, svahové terasy či kamenné sutě. Neukáznění lidé do těchto procesů trvajících desítky tisíc let zasahují stavěním kamenných pyramid.

"I dnes jsme museli kamenné pyramidky rozebírat. Lidé si neuvědomují, že tím nenávratně zasahují do unikátní geologické oblasti. Instalacemi sítí i tomuto nešvaru chceme zabránit," řekl ČTK Drahný.

Denní počet pěších turistů v letní sezoně se pohybuje mezi 8000 až 9000, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených lidí lanovkou z Pece pod Sněžkou na vrchol hory. Přepravní denní kapacita lanovky je až 2400 lidí. Návštěvnost Krkonoš v loňské letní sezoně byla druhá nejvyšší za posledních devět let, a to i přesto, že turistický ruch byl po významnou část roku omezen restrikcemi kvůli epidemii koronaviru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

12.6.2021 09:07
Ten udaj o navstevnosti by chtelo vice zpresnit. Kolik je kapacita a vytizenost lanovky na Kopu (odkud vetsina polskych cestujicich jde asi na Snezku) kolik lidi denne prijde od Lucni boudy, od Pomeznich bud nebo pesky od Ruzove hory. Tohle je uz druhy clanek ekolistu na stejne tema za par dni. Chtelo by to vice vecnosti a mene sentimentalnich stesku nad necim, co nejde zmenit. Leda ze byste zminku o Snezce vymazali ze vsech ceskych a polskych ucebnic, udelali z toho zakazane slovo kde clanky na webu, kde se vyskytuje budou automaticky mazany atd. Je jasne, ze skoro nikomu se nelibi to panoptikum, vypadajici jako shluk dobytka pred kravinem nahore na vrcholove plosine Argumentovat latinskym pojmenovanim pampelisky jejiz obrazek na webu ani nenajdete mi ale prijde malo presvedcive. Nebo ta geologie. Co se tech hrazdenych pud atd. tyce i tam by to chtelo min sentimentality. Daleko lepe vyvinute jsou napr. na Lucni hore a tam se nesmi. Rozlisit mezi hromadami kameni "tohle nahrnul ledovec" "tohle vzniklo tridicimi procesy mrazoveho zvetravani a soliflukcnimi pohyby" a "tohle jsou hromady navrsene polskymi burany" 99.9% navstevniku stejne neumi. At tam Krnap da cedule s netrivialnim vzdelavacim obsahem - nebo at prida link na nejaky "polarni" geologicky web - na dalnem severu jsou takovychto utvaru desitky tisic kilometru ctverecnich :)

Snezka je trihranna hora "3 + 3 + 1"

jsou tam TRI velmi odlisne svahy - dva ceske a jeden polsky (ten je asi nejmene cenny pokud si ho Polaci chteji uplne zdevastovat napr. i bezeckymi ci automobilovymi zavody do vrchu je to jejich pravo ) TRI hlavni pristupove cesty (dve rekneme polske a jedna ceska) a jeden vrchol. Kde je navstevnost asi takova jako v horni casti Vaclavaku a uprava terenu by tomu mela odpovidat. Chtelo by to ty 3 + 3 + 1 casti Snezky probrat detailnejsi a rozumne uvazit, co je "ochranitelne" a co nikoliv. Kulik hnedy mezi temi davy Polaku asi jiz nikdy hnizdit nebude. A jak to je s ohrozenim te pampelisky a rozrazilu? Na ktere z tech tri strani to vlastne roste?
Tady jsem si zkopiroval letecky snimek

https://photos.app.goo.gl/NRMfsu1zuAcdWzK46

bylo by poucne, kdyby Krnap do nejakeho takovehoto snimku pro opravdove zajemce o prirodu Snezky a Krkonos vepsal informace, kde se nachazeji ruzne ty pampelisky a rozrazily, jak - a zda vubec- jsou ohrozene atd. :)
-----------------------------------------------
Denní počet pěších turistů v letní sezoně se pohybuje mezi 8000 až 9000, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených lidí lanovkou z Pece pod Sněžkou na vrchol hory. Přepravní denní kapacita lanovky je až 2400 lidí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist