https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-snezce-zacali-budovat-nerezove-zabrany-pracuje-se-za-kazdeho-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sněžce začali budovat nerezové zábrany, pracuje se za každého počasí

25.5.2022 15:37 | VRCHLABÍ (ČTK)
Plánovaná oprava chodníku na Sněžce je pokračováním rekonstrukce jedné z hlavních přístupových tras na vrchol nejvyšší české hory, která vede od horní stanice lanovky na Růžové hoře.
Plánovaná oprava chodníku na Sněžce je pokračováním rekonstrukce jedné z hlavních přístupových tras na vrchol nejvyšší české hory, která vede od horní stanice lanovky na Růžové hoře.
Licence | Volné dílo (public domain)
Na Sněžce v Krkonoších začaly zemní práce, které předcházejí výstavbě nerezových zábran. Půjde o více než 100 sloupků zapuštěných do země, mezi nimiž budou natažené nerezové řetězy, které oddělí návštěvnický prostor od míst, kam se nesmí. Hotovo by mělo být do začátku letní sezony. Práce začaly v úterý, dělá se za každého počasí, řekl ČTK Pavel Klimeš ze stavební firmy, která úpravy provádí. Na Sněžce bylo dnes ráno zataženo s deštěm a čtyři stupně nad nulou, uvedla polská horská služba.
 

Stavbaři v současnosti hloubí jamky pro patky sloupků. "Dodávku patek, které se budou zabetonovávat, máme přislíbenou na první týden v červnu, hned potom by se mělo začít betonovat," uvedl Klimeš.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) si od vybudování stálých zábran na vrcholu Sněžky slibuje zvýšení ochrany přírody v oblasti, která patří k nejnavštěvovanějším a zároveň nejcennějším v Krkonoších. Dosud ochranáři na vrcholu nejvyšší české hory vždy před hlavní turistickou sezonou instalovali dočasné, metr vysoké sítě.

Jde o součást zakázky za celkových 17,8 milionu korun bez DPH, která zahrnuje na Sněžce kromě vybudování nerezových zábran také opravu chodníku, vyhlídky, instalaci laviček nebo dopravu materiálu vrtulníkem na vrchol. Investorem je Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Veškeré plánované práce na Sněžce mají být hotové nejpozději v září 2023.

V první polovině srpna by měli stavbaři začít připravovat rekonstrukci vysokohorského chodníku od horní stanice kabinové lanovky na vrchol Sněžky. Nejprve musí odstranit původní, aby mohla v září přijít na řadu samotná oprava chodníku starobylou technologií štětování. Pracovat se bude za provozu. Pokládání kamenů a štětování může kvůli ochraně přírody začít až po 1. září, kdy bude moci létat vrtulník, a bude tam tak možné kámen dopravit.

Štětování je metoda, kdy jsou kameny do cesty vkládány na výšku. Je to staletími prověřená technika stavby cesty, která je pak velmi odolná vůči zátěži a povětrnostním vlivům.

Plánovaná oprava chodníku na Sněžce je pokračováním rekonstrukce jedné z hlavních přístupových tras na vrchol nejvyšší české hory, která vede od horní stanice lanovky na Růžové hoře. Firma chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou opravovala s přestávkami v letech 2018 až 2020.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.5.2022 17:47
Naprosto depresivní čtení , ovšem i mimo KRNAP to není žádná výhra. Takhle si vztah mezi přírodou a člověkem skutečně nepředstavuji.
Kam jsme se s přírodním dědictvím v ČR dopracovali !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.5.2022 14:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já taky ne, ale jak to chcete zrovna na té Sněžce řešit?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.5.2022 18:05
A nebylo by efektivnější umístit tam pár kulometných hnízd s vycvičenou obsluhou? Šlápneš mimo stezku a končíš. Sem tam pohozená mrtvola by byla určitě větší motivací k dodržování pravidel než zábradlí a bezzubé sankce ochranářů.
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

26.5.2022 09:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V tomto ohledu je nejdál v Evropě ochrana přírody v Bosně a Hercegovině. Velká část svahů je stále zaminovaná, turisté jsou vzorní a chodí v horách jen po značených cestách.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.5.2022 14:17 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak pár řopíků tam ještě zbylo:-)))
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.5.2022 18:39
A pracují od " vidím do nevidím ", aby to " odsejpalo ?
Odpovědět

Jirka Černý

26.5.2022 08:32
Tak to bude vrchol a nejen kopce ale i vkusu a estetiky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.5.2022 10:11
Až si to přečtou někteří spoluobčané, tak vyrazí na Sněžku poprvé v životě, protože dosud tam železo a zvláště nerez do sběru nebylo. To musí být
rovnou nerez a natrvalo? Co tak omezit kapacitu lanovky o polovinu a bude
tam o polovinu méně selfíčkářů a sběratelů známek a magnetek. Lenivci
zůstanou pod kopcem a zábrany tam nebudou potřebné. Ale kšeft je kšeft
a tak se ta zábrana za státní peníze lanovkařům a chatařům vyplatí.
Opravdu řešení vhodné pro NP a pak se divte odpůrcům lunaparků zvaným NP,
že je nechtějí!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist