https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-strome-ktery-ma-byt-pokacen-holub-neni-tvrdi-vedeni-prahy-1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na stromě, který má být pokácen, holub není, tvrdí vedení Prahy 1

9.4.2021 17:08 | PRAHA (ČTK)
Strom má ustoupit zpřístupnění tzv. čapadla, tedy průchodu k řece, který je nyní zakrytý zeminou. Tu radnice začala odtěžovat a pokácela také lípu, která byla nedaleko javoru.
Strom má ustoupit zpřístupnění tzv. čapadla, tedy průchodu k řece, který je nyní zakrytý zeminou. Tu radnice začala odtěžovat a pokácela také lípu, která byla nedaleko javoru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Praha 1 zpochybnila přítomnost holuba hřivnáče na javoru na Smetanově nábřeží, který chce radnice pokácet kvůli kritizovanému projektu vydláždění nyní zatravněného plácku. Kácení zatím zakázala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) právě kvůli hnízdění ptáka. Jak ČTK sdělil mluvčí radnice Petr Bidlo, pracovníci úřadu byli holuba na stromě hledat, ale našli jen "nedokončený shluk větví bez snůšky vajec".
 

ČIŽP přikázala radnici, aby s kácením stromu, ke kterému již má městská část povolení, počkala do doby, až pták s mláďaty hnízdo opustí. "Prahu 1 velmi mrzí, že ničím nepodložené informace posloužily pro přijetí tak důležitého stanoviska. Nejbližší hnízdo holuba hřivnáče se nachází na lampě pod terasou nedaleké restaurace, v dostatečné vzdálenosti od stavební plochy," uvedl Bidlo.

Strom má ustoupit zpřístupnění tzv. čapadla, tedy průchodu k řece, který je nyní zakrytý zeminou. Tu radnice začala odtěžovat a pokácela také lípu, která byla nedaleko javoru. Podle plánů městské části má travnatý plácek nahradit vydlážděná plocha, k tomuto záměru již má stavební povolení. "První městská část přesto nadále zkoumá i takovou podobu technického řešení zpřístupnění historického čapadla, která by umožnila zachovat v Anenském trojúhelníku stávající strom," dodal mluvčí.

Kácení stromu kritizuje opozice v Praze 1, složená z Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených. Petici proti kácení podepsalo asi 4000 lidí. Podle kritiků je kácení jakéhokoliv stromu v centru za jakýchkoliv okolností špatné. Projekt je podle kritiků navíc zbytečný, nákladný a zaměřený na turisty, nikoliv na místní obyvatele. Za zachování stromu se v prohlášení postavili také herci a vedení Divadla Na Zábradlí, podle kterých radnice nedostatečně komunikuje s obyvateli.

K otázce stromu se již z popudu Prahy Sobě dvakrát mimořádně sešla rada hlavního města. Radním Prahy Sobě a jejímu šéfovi Janu Čižinskému se však nepodařilo prosadit, aby město, které vlastní čapadlo, projekt Prahy 1 odmítlo. Na druhém jednání se rada jen zavázala s Prahou 1 o projektu jednat. Praha Sobě chce téma na radě otevřít znovu. Ohledně stromu se také mimořádně sešlo zastupitelstvo Prahy 1, na kterém se opozici nepodařilo prosadit usnesení odmítající pokácení stromu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

9.4.2021 20:13
Sundat nežádoucí holubí hnízdo je otázka několika vteřin. Arčitě to nebylo ani tak drahé. -)))
Odpovědět

Jirka Černý

10.4.2021 06:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ale ono tam opravdu žádné nemusí být, je to nejoblíbenější obstrukce když chcete prudit při kácení, každý zhluk větviček nebo dutina se vydává za hnízdo, těžko s tím co naděláte, i když máte na place techniku kterou se tam dá zvednout a zkontrolovat situaci samozřejmě nesmíme protože by to ptáčky rušilo (že je to stupidní výmluva ví každý kdo dělá prořezávání, když jsme opatrný můžete dělat dva metry od hnízda a holub/hrdlička zůstane sedět), ti co to můžou zatrhnout nejsou za nic odpovědní a svá špatná rozhodnutí nemusí obhajovat, nakonec se může stát že tam něco zahnízdí později a byly by na koni o to víc.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.4.2021 11:07 Reaguje na Jirka Černý
Městští ptáci jsou vůči rušení celkem odolní. Mám teď na balkóně hnízdící holuby a samička neodlétne i když jí asi o půl metru dál sypu slunečnici. Mému kamarádovi kdysi na balkóně hnízdily poštolky a tam to došlo ještě dál. On měl doma dvě kočky a když mu zbylo maso, krmil s nimi ta malá poštolčata. Samice mu vlítla na rameno a dívala se, jestli jim neubližuje. Já jsem si ji chtěl vyfotit do mobilu, když seděla na zábradlí. První fotka byla asi z půl metru, druhá ještě blíž a ta poslední byla asi z deseti centimetrů. Takže mám v počítači perfektní detail poštolčí hlavy. Škoda že sem nejdou vkládat fotky, protože ty poštolčí kukadla jsou naprosto úžasná.
Odpovědět

Jirka Černý

10.4.2021 15:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Také mám spoustu fotek mláďátek v různém stádiu vývoje, hrdliček a holoubků sedících na hnízdě. Kdysi jsem na to tahal zrcadlovku ale dnešní mobil to už vyfotí docela koukatelně. Poštolky jsem jednu fotil z plošiny jako důkaz pro zákazníka kvůli odkladu prořezávaly a i z docela dálky mi daly jasně najevo že jsem nežádoucí element.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist