https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-tezbu-lithia-v-krusnych-horach-se-pripravuji-i-nemci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na těžbu lithia v Krušných horách se připravují i Němci

10.3.2022 16:14 (ČTK)
V podzemí pod Krušnými horami se nacházejí stovky tisíc tun lithia, firma Geomet, kterou vlastní společně ČEZ a australský těžař EMH, dělá na Cínovci průzkum už několik let.
V podzemí pod Krušnými horami se nacházejí stovky tisíc tun lithia, firma Geomet, kterou vlastní společně ČEZ a australský těžař EMH, dělá na Cínovci průzkum už několik let.
O lithium v Krušných horách, které chce na Cínovci těžit firma Geomet, projevili zájem i Němci, konkrétně společnost Zinnwald Lithium plc. Zveřejnila závěry testů, které v pilotním měřítku prokázaly životaschopnost výroby hydroxidu lithného. Informuje o tom server Ekonomický deník.
 

"Výroba hydroxidu lithného pro baterie z cinvalditového koncentrátu je technicky a ekonomicky životaschopná v jejím projektu Zinnwald Lithium v Německu, a to po dokončení zkušebního programu v pilotním měřítku,“ uvedla společnost Zinnwald Lithium.

Prokázalo se, že výtěžnost lithia ze zinnwaldského koncentrátu na lithium-produkt přesahuje 80 procent a je srovnatelná s procesy získávání lithia z jiných typů lithiových zdrojů. Bylo podle ní také prokázáno, že neprodejné vedlejší produkty obsahují jen velmi nízké množství rozpustných, případně ekologicky problematických prvků.

"Jsem potěšen, že jsme dokončili pilotní testy potřebné k prokázání toho, že projekt Zinnwald Lithium je schopen ekonomicky vyrábět smysluplná množství hydroxidu lithného. To je v souladu s naší strategií, podle níž se projekt zaměřuje na výrobu běžných lithiových produktů, po nichž je v evropském odvětví elektrických vozidel a baterií stále větší poptávka. Zejména schopnost projektu zajistit domácí evropské dodávky důležitých vedlejších produktů, jako je síran draselný, dále posiluje naše investiční argumenty, přičemž stejně důležité je, že testovací práce ukazují, že proces nevytváří vedlejší produkty škodlivé pro životní prostředí,“ uvedl podle serveru Ekonomický deník generální ředitel společnosti Zinnwald Lithium Anton du Plessis.

V podzemí pod Krušnými horami se nacházejí stovky tisíc tun lithia, firma Geomet, kterou vlastní společně ČEZ a australský těžař EMH, dělá na Cínovci průzkum už několik let. Podle zveřejněné dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí chtějí těžaři ročně získat zhruba 1,8 milionu tun rudy, která lithium obsahuje. Záměr počítá s tím, že by se ruda drtila na místě a následně dopravovala potrubím na další zpracování. Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. V současném plánu projektu těžby lithia společnosti Geomet se počítá se začátkem těžby v roce 2025.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.3.2022 16:47
A já myslel, že to už dávno vytuneloval Dluhoušek Sobotkojc.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.3.2022 17:07
A Němci si budou těžit ze své strany hor, nebo chtějí vstoupit do firmy ČEZ + Australané ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.3.2022 08:16 Reaguje na smějící se bestie
jakoby ty díry v severních Čechách nestačili...elektromobilita eko...díry, všude kam se podíváš aneb potopa po nás
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist