https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ukrajine-na-jare-oseli-o-petinu-mensi-plochu-nez-v-lonskem-roce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.5.2022 14:40 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s odkazem na údaje, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, píše německý týdeník Der Spiegel. Ukrajina hraje klíčovou roli pro světové zásobování potravinami.
 

Poté, co se na Ukrajině z velké části dokončil jarní osev, úřady vyhodnotily první oficiální výsledky. Obdělávaná plocha je o 22 procent pod úrovní roku 2021. Ukrajina očekává, že letos oseje 14,2 milionu hektarů jarních plodin, oproti 16,9 milionu hektarů rok před ruskou invazí. Z údajů vyplývá, že zemědělci mimo jiné oseli 4,4 milionu hektarů kukuřicí, 189.300 hektarů jarní pšenicí a 928.400 hektarů jarním ječmenem. Prognózu sklizně ministerstvo nezveřejnilo.

Ukrajina hraje ústřední roli v globálním zásobování potravinami. To platí i pro potraviny, které už se sklidily. Protože Rusko blokuje ukrajinské černomořské přístavy, nemůže v současnosti zemi opustit více než 20 milionů tun obilí. Zejména v chudších zemích Afriky a Asie proto hrozí potravinová katastrofa.

Z Ruska a Ukrajiny pochází téměř třetina celosvětových dodávek pšenice. Ukrajinské ministerstvo zemědělství uvádí, že vývoz obilí je nyní omezen na 500.000 tun měsíčně, přičemž před válkou za stejné období Ukrajina vyvážela pět milionů tun obilí.

S ohledem na napjaté trhy s obilím způsobené válkou na Ukrajině se na úrovni Evropské unie projednávají možnosti zvýšení produkce pšenice. Spojené státy zvažují možnost vývozu přes Bělorusko do litevského přístavu Klajpeda výměnou za šestiměsíční výjimku ze sankcí proti Bělorusku na uhličitan draselný, který se používá k výrobě hnojiv. Německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová minulý týden řekla, že svět může kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu čelit největšímu hladomoru od druhé světové války.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

28.5.2022 17:47
Vozit obilí do Afriky je zločin!
Mama Uganda: Černoška má 44 potomků /stav před 4 roky/
https://www.youtube.com/watch?v=6LLqn1Qz2SA
Výsledkem je potom ničení deštných pralesů a následně SUCHO v Evropě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.5.2022 19:03 Reaguje na Kamil Krabice
1*
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist