https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-uzemi-cr-se-siri-invazni-kurovec-oresakovy-vedci-mapuji-rozsah-problemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na území ČR se šíří invazní kůrovec ořešákový, vědci mapují rozsah problému

7.12.2021 15:23 | BRNO (ČTK)
Přítomnost tohoto druhu kůrovce v Česku je poměrně nová. Místo jeho původního výskytu je jižní úpatí Himálaje.
Přítomnost tohoto druhu kůrovce v Česku je poměrně nová. Místo jeho původního výskytu je jižní úpatí Himálaje.
Foto | Otakar Holuša / Mendelova univerzita v Brně
Na území České republiky se šíří invazní kůrovec ořešákový. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se v současnosti snaží mapovat rozsah problému, který je zatím na úrovni lokálních škod na jižní Moravě. Brouk napadá ořešák černý i ořešák královský, a to tak, že na svém těle zanáší do vyžraných míst pod kůrou spory hub, které se v lýku posléze rozrůstají.
 

Poškozený strom se pozná tak, že okolí tzv. požerků zčerná a v místě závrtu brouka vytéká ze stromu černá tekutina. Podle vědců jde velice pravděpodobně ještě o nepopsané druhy hub, které kůrovec do stromu zanáší. Napadený strom postupně chřadne a může zcela odumřít. Přítomnost tohoto druhu kůrovce v Česku je poměrně nová. Poprvé jej vědci našli u Pavlova na Břeclavsku v roce 2009 a ve větší míře se mu věnoval výzkum v letech 2015 a 2016. Do Evropy byl pravděpodobně zavlečený s nezpracovaným dřevem či štěpkou. Místo jeho původního výskytu je jižní úpatí Himálaje. Na jižní Moravě zatím poničil lužní lesy v okolí Lanžhota a v okolí Vranovic. Novinkou je zjištění výskytu i na ořešáku královském v okolí Židlochovic a také v porostech ořešáku černého v Hornomoravském úvalu.

Aktuální výzkum se zaměřuje na invazivní potenciál kůrovce a na to, zda napadá zdravé, nebo jen oslabené stromy. A zda je schopný osidlovat i další druhy dřevin, jakou jsou dub letní a dub zimní. „V obou případech jde o hospodářské dřeviny. Zjištění dalšího nepůvodního druhu kůrovce by znamenalo další významné ohrožení těchto druhů stromů," uvedl entomolog z Ústavu environmentalistiky a přírodních zdrojů Otakar Holuša. Výzkum vyžaduje expertní posouzení odborníků z mnoha oblastí. Cílem je přijít s řešením, které lesníkům napomůže v orientaci, jak s ořešákem černým nakládat v lesním provozu dál, na jakých stanovištích jej pěstovat, případně v jakých směsích s dalšími dřevinami jej zalesňovat a podobně. Holuša se pěstováním a využitím ořešáku černého v lesním hospodářství zabývá už skoro dekádu.

V Evropě byl brouk poprvé zaznamenaný v roce 1978 ve Francii, o pět let později ve Švýcarsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

7.12.2021 20:09
Invazivní nepůvodní druh z jižního úpatí Himálaje ničí jiný nepůvodní druh ze stejného regionu. No a k tomu si přibere ještě strom ze Severní Ameriky. Prostě a jasně. Každý strom má svého škůdce a listnatý strom ještě neznamená že je odolnější.
Odpovědět

Jan Škrdla

7.12.2021 22:05 Reaguje na Jarek Schindler
Mimochodem druh z jižního úpatí se vyskytoval i na Balkáně (otázkou zda přirozeně nebo jej zde rozšířil homo sapiens). Jedná se o významnou ovocnou (plodonosnou) dřevinu. Bohužel v posledních letech existuje s dalším invazivním škůdcem vrtulí ořešákovou.
Jen doufejme, že ten brouček nepřibere i duby a nezačne je více trápit.
Jinak té poznámce jehličnaté x listnaté, tak neznám moc jehličnanů, co by ve větší míře rostly v lužních lesích.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.12.2021 12:30 Reaguje na Jan Škrdla
Poznámka jehličnaté x listnaté? Kde jste to prosím četl? Jinak celkem vím co kde roste. No a co například borovice? Sice jsou to převážně písky ale nadmořskou výškou odpovídající.
Odpovědět

Jan Škrdla

8.12.2021 20:04 Reaguje na Jarek Schindler
V poslední větě vašeho příspěvku, ale nepřímo. Jinak luhy a váté písky jsou zcela rozdílná stanoviště, ikdyž se na Jižní Moravě nachází třeba i kilometr od sebe. Borovice v luhu, to nebude pravé ořechové, stejně tak dub letní nebo jasan nebudou ty pravé druhy pro váté písky.
Odpovědět
Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

8.12.2021 19:16
Více polykultur stromů a keřů = stabilita, diverzita, pohoda, harmonie a rovnováha v sídlech i krajině. Též vyřešená úspěšně klimatická krize. S pozdravem a přáním hezkého dne. Václav Kovalčík, Zlín
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist