https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vodovody-a-cisticky-pujde-do-obci-dalsich-80-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vodovody a čističky půjde do obcí dalších 80 milionů korun

16.11.2020 11:29 | PRAHA (ČTK)
Čistírna odpadní vod.
Čistírna odpadní vod.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun, informovalo ministerstvo životního prostředí. O peníze na nové zdroje pitné vody mohou obce žádat do poloviny prosince, maximálně výše dotace jsou tři miliony korun.
 

"Dotace cílíme do oblastí, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. Pomáháme obcím s akutními problémy, aby opakovaně nemusely řešit potíže s náhradním zásobováním pitnou vodou," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Například ve Vráži posílí vodárenskou soustavu, v Jahodově vybudují doplňkový zdroj vody a v Chotovinách napojí vodní vrt.

Jiným obcím pak s pomocí dotací zafinancují až 90 procent výdajů na projektovou dokumentaci ke se stavbě vodovodu, přivaděče nebo čističky. Třeba v Řehlovicích se chystají zavést vodovod do místní části Nové Stadice, kde dosud chyběl. "Výzva stále běží a došlé projekty vyhodnocujeme průběžně. Pokud se prostředky nevyčerpají dříve, bude možné žádost podat až do 29. ledna příštího roku," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Na samotné projekty pak budou moci obce získat dotace z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027.

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v Lipsku letos v létě zveřejnili výzkum, podle něhož při výrazném zvýšení produkce skleníkových plynů mohou být ke konci 21. století závažná dvouletá sucha ve střední Evropě až sedmkrát častější. Etapa sucha z let 2018 až 2019 byla závažnější než velké sucho v polovině 20. století.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

16.11.2020 17:45
80 mega je tak na kanalizaci a ČOV pro cca Jistebnici. To se nepřidali.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist