https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vybranych-mistech-prahy-opet-spasaji-travu-ovce-kozy-a-kravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vybraných místech Prahy opět spásají trávu ovce, kozy a krávy

19.7.2021 18:14 | PRAHA (ČTK)
Ve třech stádech ovcí a koz po asi 70 kusech převažují ovce.
Ve třech stádech ovcí a koz po asi 70 kusech převažují ovce.
Foto | JT media / praha.eu
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav. Mluvčí města Vít Hofman ČTK sdělil, že stejně jako loni se od dubna na chráněných lokalitách pohybují tři stáda ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců.
 

Ve třech stádech ovcí a koz po asi 70 kusech podle Hofmana převažují ovce, které spásají hlavně trávu. Kozy pak okusují především listy dřevin. Zvířata se každoročně od jara do podzimu pohybují na desítkách míst, především v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině, ale i v Radotínském údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

"Aktuálně jsou tři smíšená stáda ovcí a koz v přírodní rezervaci Prokopské údolí, přírodní památce Podbabské skály a v přírodní památce Bohnické údolí," doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Kromě toho město od roku 2012 využívá i krávy, které spásají zejména podmáčené a vlhké louky. Jedno stádo o 13 kusech spásá od května až do října suchý poldr Čihadla a druhé o deseti kusech je na loukách v oblastech Milíčova, Šeberova, Lipenců a Obory Hvězda.

Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří také zajišťují jejich pastvu. "Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda ovce spásají jen území, která jsou k pastvě skutečně určená," uvedl Hofman. Po skončení sezóny se zvířata vrací zpět. Díky měnícím se termínům pastvy na jednotlivých územích je rovněž zajištěno, že ovce, kozy a krávy nespásají každý rok totožné druhy rostlin.

Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Tento způsob údržby zeleně podle magistrátu vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn, a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor například konkurenčně slabší druhy rostliny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

20.7.2021 07:05
Super!
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

20.7.2021 09:10
No světe div se, Pražáci objevili pastvu. Už?
Odpovědět
PH

Petr Holý

20.7.2021 09:50 Reaguje na Marcela Jezberová
Pro vaši informaci: Pastvu na chráněných územích si Praha zadává a koordinuje už od roku 2000, tedy už přes 20 let.
Více zde: http://www.praha-priroda.cz/aktuality/?id=105
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

21.7.2021 10:45
A co voli? Ty v Praze ještě chybí nebo ne?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist