https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-zadaji-hospodari-nejvic-nahrad-za-skody-zpusobene-vydrami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině žádají hospodáři nejvíc náhrad za škody způsobené vydrami

13.8.2021 00:10 | JIHLAVA (ČTK)
Peníze na škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy dostává kraj od státu, žádat o ně mohou podnikatelé i fyzické osoby.
Peníze na škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy dostává kraj od státu, žádat o ně mohou podnikatelé i fyzické osoby.
Na Vysočině žádají hospodáři nejvíc náhrad za škody způsobené na rybách chráněnými vydrami říčními. V letošním prvním pololetí kraj vyplatil 57 žadatelům přes 1,8 milionu korun. Celkové náhrady škod způsobených zvláště chráněnými živočichy v tomto kraji od ledna do konce června mírně převýšily 2,5 milionu korun. Kromě vyder se týkaly kormoránů velkých a v jednom případě i bobrů evropských. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil kraj na svém webu.
 

Za škody po kormoránech kraj v letošním prvním pololetí vyplatil chovatelům ryb 617 000 korun a za škody po bobrech 11 500 korun.

Chránění bobři podle ochránců přírody kdysi v tomto kraji žili, ale byli vyhubeni. Teď se v tomto území znovu rozšiřují. Podle krajské statistiky dostal první žadatel z Vysočiny náhradu za škody po bobrech před deseti lety, bylo to 64 400 korun. Další peníze kraj kvůli bobrům vyplácel až od roku 2017. Nejdřív dostával jednu žádost ročně, minulý rok poprvé dvě. Celková náhrada za škody po bobrech ale vloni i tak byla jen okolo 10.000 korun.

V letošním prvním pololetí hradil kraj škody způsobené bobry na řece Sázavě v Perknově u Havlíčkova Brodu, další podaná žádost o náhradu se týká Dašovského potoka u Štěměch na Třebíčsku. Podle údajů kraje jde hlavně o škody na dřevinách.

Peníze na škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy dostává kraj od státu, žádat o ně mohou podnikatelé i fyzické osoby. Náhrady mají mírnit konflikty mezi zájmy ochrany přírody a vlastníky pozemků, rybníků nebo chovaných zvířat.

Vloni za celý rok převzalo 92 žadatelů z Vysočiny 3,5 milionu korun, vyder se týkaly přibližně ze čtyř pětin. V roce 2019 se náhrady za škody způsobené chráněnými živočichy na Vysočině přiblížily ke třem milionům korun, dostalo je 89 hospodářů. Jde zatím o jediný rok, kdy kraj platil i za škodu způsobenou vlkem. Podle dřívějších údajů šlo o 15 000 korun za zabité dobytče v okolí Telče na Jihlavsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

13.8.2021 09:05
Jestli to nebude tím, že tam je hodně vyder a ty tam páchají nejvíce škod. Třeba u nás na sídlišti v Ostravě Porubě jsem ještě nezaznamenal, že by někdo žádal o úhradu škody způsobené vydrami.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.8.2021 15:00
Zcela upřímně, tohle jsou fakt drobné.

Podstatné by mělo být nakolik ten ekosystém ty ohrožené druhy "dává", nakolik je z tohoto hlediska žádoucí jim poskytnout max ochranu a nakolik je žádoucí již začít jejich počet regulovat.

Na peníze v jednotkách milionů ekluje pes ... to taková Jermanová rozdala mezi své věrné za kvartál:-))).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist