https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-ztezuje-sireni-nakazy-i-boj-s-kurovcem-a-jarni-uklid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině ztěžuje šíření nákazy i boj s kůrovcem a jarní úklid

19.3.2020 00:11 | JIHLAVA (ČTK)
Na Vysočině ztěžuje šíření koronaviru i práce v lesích zasažených kůrovcovou kalamitou. / Ilustrační foto
Na Vysočině ztěžuje šíření koronaviru i práce v lesích zasažených kůrovcovou kalamitou. / Ilustrační foto
Na Vysočině ztěžuje šíření koronaviru i práce v lesích zasažených kůrovcovou kalamitou. Podle oslovených lesníků některé pily upozorňují na snižování odběru dřeva a obtížně se zajišťuje jeho přeprava. Stejně jako jiným profesím i lesníkům chybí ochranné pomůcky a dezinfekce. Kraj Vysočina zrušil letošní jarní úklid v přírodě, jehož se pravidelně účastní tisíce dobrovolníků.
 

Dubnovou akci Čistá Vysočina kraj organizoval letos podvanácté. Před rokem se na úklid kolem silnic přihlásilo 24.000 dobrovolníků, posbírali přes 100 tun odpadků. Odváželi je krajští silničáři. "Vzhledem k současné epidemiologické situaci se vedení Kraje Vysočina rozhodlo Čistou Vysočinu v letošním roce nepořádat," uvedl kraj na webu.

Kdyby někteří lidé chtěli uklízet sami, měli by se podle kraje napřed domluvit s majitelem pozemku a zajistit uložení posbíraných odpadků. Podle informací řady radnic v kraji jsou sběrné dvory zavřené nebo fungují jen v omezeném režimu.

Řadu opatření přijala i Správa městských lesů Jihlava. Omezila těžbu dřeva a zaměřila se na jarní výsadbu. Odbyt dřeva podle jednatele Václava Kodeta ztěžuje kolabující doprava, protože kamiony stojí i několik hodin na hranicích. Pomoc se zalesňováním nabídla jedna firma z jiného místa v ČR, ale nesehnala v Jihlavě pro lidi ubytování, hotely jsou zavřené.

Městský podnik zajišťuje i další služby včetně správy hřbitovů nebo prodeje květin. I ty omezuje, protože pro zaměstnance nemůže sehnat ani základní ochranné pomůcky a dezinfekci. Provizorní roušky si podnik vyrobil z povlečení. "Jedna naše prodavačka, vyučená švadlena, zasedla za šicí stroj," uvedl jednatel.

"V lese se dá asi fungovat líp než jinde, protože tam lidé nejsou v takovém kontaktu. Takže zatím pracujeme," uvedl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi. Dřevo podle něj zatím prodat lze, ale některé pily v ČR i v Rakousku avizují snižování odběru. Podle Svobody nastanou další problémy, například pokud nepřijedou zahraniční dělníci vypomáhající v lesích s výsadbou nebo s vyskladňováním sazenic ve školkách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist