https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zahrade-domu-na-hradecku-chytili-metrovou-krajtu-kralovskou-unikla-z-teraria
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na zahradě domu na Hradecku chytili metrovou krajtu královskou, unikla z terária

31.7.2021 00:40 | CHLUMEC NAD CIDLINOU (ČTK)
Krajta královská je škrtič, loví tak, že oběť udusí smyčkami svého svalnatého těla. Vyznačuje se minimální agresivitou a je spíše plachá. Ilustrační foto
Krajta královská je škrtič, loví tak, že oběť udusí smyčkami svého svalnatého těla. Vyznačuje se minimální agresivitou a je spíše plachá. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Asi metr dlouhá krajta královská překvapila obyvatele rodinného domu v Chlumci nad Cidlinou. Škrtič se dostal na zahradu domu po úniku z terária. Ještě před příjezdem hasičů a policie oznamovatel případu spolu se sousedem hada odchytili do krabice, vyplynulo ze sdělení zástupců policie a hasičů. Nikomu se nic nestalo.
 

"Nejedovatého hada si policisté převzali a zajistili mu odbornou péči u herpetologa, ne však na dlouho. Na linku 158 se telefonicky ozvala jeho majitelka, která hlásila útěk krajty, jež se nedopatřením dostala ven z terária," řekla mluvčí policie Eva Prachařová.

Policisté po ověření všech okolností, že had v době svého pobytu na svobodě nikoho neohrozil, krajtu vrátili chovatelům. "Na místě vyzvali chovatele k důkladnějšímu zabezpečení a celou situaci vyřešili domluvou," dodala Prachařová.

Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Götzové byl had při příjezdů hasičů na místo už v krabici. "Had měřil asi jeden metr. Operační středisko hasičů se spojilo s herpetologem a přes fotografii pořízenou na místě určil, že se jedná o krajtu královskou. Hada si převzala Policie ČR," řekla ČTK Götzová.

Krajta královská je škrtič, loví tak, že oběť udusí smyčkami svého svalnatého těla. Vyznačuje se minimální agresivitou a je spíše plachá.

Hasiči a policisté v Královéhradeckém kraji pomáhali v létě s odchytem plazů už několikrát, většinou šlo o nejedovaté užovky. Svým výrazným zbarvením přesto vzbuzují u některých lidí strach. Dramatický případ řešili zdravotníci v kraji na začátku července, kdy na Broumovsku uštkl neznámý had dítě. Bylo v ohrožení života. Záchranáři dítě převezli vrtulníkem do nemocnice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist