https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zdarsku-vrati-povodi-usek-reky-svratky-pod-heralcem-do-puvodniho-koryta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Žďársku vrátí povodí úsek řeky Svratky pod Herálcem do původního koryta

15.1.2023 00:49 | HERÁLEC (ČTK)
Tok Svratky se z původních 1550 metrů prodlouží téměř o kilometr
Tok Svratky se z původních 1550 metrů prodlouží téměř o kilometr
Na Žďársku v tomto roce Povodí Moravy dokončí úpravy na dvou úsecích řeky Svratky skoro za 34 milionů korun. V Herálci opraví protipovodňové zdi a řeku pod obcí vrátí do původního koryta. Tok Svratky se tam z původních 1550 metrů prodlouží téměř o kilometr.
 

Stavby financované z operačního programu Životní prostředí začaly loni v červenci. Podle smlouvy se zhotovitelem by měly být hotové do konce letošního listopadu. Podle povodí jde o přírodě blízká opatření proti povodním. Projekt kombinuje technická opatření v obci s revitalizací Svratky, která umožní přirozené rozlévání vody. Herálec je v CHKO Žďárské vrchy.

Do původního koryta s meandry se vrátí část kdysi napřimovaného toku Svratky pod obcí. "Při běžném nebo nižším průtoku dojde k prodloužení doby průtoku korytem, bude tak zvýšena retenční a samočisticí schopnost toku s návazností a podporou veškerých ekologických funkcí toku," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák ve zprávě. Při zvýšených průtocích se bude voda částečně rozlévat na okolní nivní louky. "Krajině se tak vrátí schopnost zachytávat vodu, tlumit povodně a lépe čelit suchu," uvedl.

V Herálci nechalo povodí rozebrat nevyhovující kamenné zídky podél toku. Znovu budou postavené tak, aby obec lépe chránily při povodňovém průtoku vody. Navýšené budou přibližně o 30 centimetrů. "Mezi těmito zídkami se bude vinout koryto řeky Svratky, které v rámci možností městské trati získá co nejpřírodnější charakter," uvedl Gargulák.

Stavební úpravy na této řece budou letos dokončeny také ve městě Svratka, které leží v CHKO přibližně pět kilometrů od Herálce. Radnice tam nechala obnovit rybník na řece, řeka Svratka doposud procházející rybníkem ho bude nově i obtékat. Úsek tak bude průchodnější pro ryby a jiné živočichy, rybník se zároveň bude méně zanášet.

"Revitalizace rybníka v současné době finišuje," řekl svratecký starosta Petr Řádek (nestraník). Pomoci by podle předpokladu měla také investice povodí na řece pod Herálcem. "Voda by se sem měla z Herálce dostat, dá se říci, po těch meandrech už vyčištěná," uvedl. Podle věstníku veřejných zakázek jde ve Svratce o stavbu skoro za 26 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.1.2023 12:36
On ten problém není v klikatém korytu. To bagr udělá ale v tom, že každý meandr má výsep a jesep. Ve výsepu materiál řeka bere a posunuje se na nenarušené pozemky, které někomu patří a ten řve.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.1.2023 12:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
A tak udělají opevnění a je po přírodě.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.1.2023 15:35
Pěkné. jenom aby to fungovalo, i za nízkého stavu vody i za vysokého stavu vody. A aby vysoký stav vody nepřekopal ten lidský projekt do úplně jiného tvaru a vzhledu.
Odpovědět
os

orb slavík

18.1.2023 20:12
Dobrá zpráva
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist