https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nadlimitni-vyskyt-niklu-v-rece-becve-potvrdily-take-dalsi-vzorky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nadlimitní výskyt niklu v řece Bečvě potvrdily další vzorky

4.11.2020 13:20 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Toxicita je ale pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.
Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Toxicita je ale pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Také další rozbory vody z Bečvy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde se 27. října zpěnila její hladina, prokázaly zvýšené množství niklu. Jde o vzorky odebrané městem, uvedl mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Už dříve nadlimitní výskyt niklu ve vodě potvrdily ozbory, které dala udělat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
 

Vzorky odebírali zástupci města, inspektoři ČIŽP a hasiči poblíž mostu do místní části Juřinka v místě výpusti vedoucí z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. "Dnes jsme obdrželi výsledky námi odebraných vzorků, které taktéž prokázaly zvýšenou koncentraci niklu. O této skutečnosti jsme zároveň informovali Českou inspekci životního prostředí," uvedl vedoucí odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice Petr Křístek.

Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Znečištění uniklo do řeky ze stejné výpusti, kterou se podle dřívějšího vyjádření policie dostaly v září do Bečvy kyanidy. Zářijovou otravu řeky kyanidem kriminalisté stále vyšetřují, čekají na výsledky znaleckých posudků. "Lhůta na jejich vypracování odpovídá množství zkoumaného materiálu a končí 20. prosince. Ke zkoumání jsme odeslali více než 100 vzorků. Bez výsledků všech rozborů nemůžeme potvrzovat ani vyvracet žádné závěry," uvedla koncem října policie.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nedlouho po havárii vyjádřil víru, že zdroj znečištění bude znám během hodin. Nedávno orgány činné v trestním řízení vyzval k urychlenému vyšetření věci. Podle policie ale nemohou žádná veřejná vyjádření ani výzvy trestní řízení dozorované státním zástupcem urychlit.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny organismy vázané na vodu zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Jako kompenzaci budou moci rybáři starající se o vodní život v Bečvě získat v následujících deseti letech 7,5 milionu korun. V pondělí to vzala na vědomí vláda. Peníze bude možné čerpat od příštího roku z dotačního programu pro podporu mimoprodukčních funkcí rybářských revírů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

4.11.2020 15:36
Nikl se dostane do těla ryb....s obsahem kovu budou těžší, takže rybáři si pořídí tlustší vlasce a protože si nachytané ryby sami sežerou, nikomu jinému ten nikl ve vodě vadit nebude.....
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

4.11.2020 16:50
Soudce Lynč nastoupit . Pitomci a duševní mrzáci nástup . Hrrr na Babiše .
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

9.11.2020 08:29 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Ale jděte, tady nejde o Babiše, ale o to, aby se zamezilo podbným událostem. A proto je třeba o tom stále mluvit, aby to nevyšumělo jako se to stalo v jiných případech mnohokrát v minulosti..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2020 09:49 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Kdo teda tu otravu provedl? Proč se to ještě jako "neví"???
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.11.2020 00:04
Nejvíc nikluje určitě AGROFERT, neponiklované odpadní asfalty DEZA prý nechce zpracovávat. To poniklování dělají jistě ty silniční správy, co je přímo řídí Babiš, nebo Putin, či ten Čínský prezident. Zítra bude ve sněmovně chtít Kalousek vysvětlení od Babiše, je den interpelací. Kalousek byl sice v zavřené hospodě na pivu, ale za to se omluvil a už to prý nikdy neudělá, aby šel do zavřené hospody, půjde radšina WC do forhózu (průjezdu). V Bechyni to tak dělá vždycky, když tam jde na pivo do zavřené hospody a ona je zavřená dodopravdy.
Copak na to předsedkyně Markéta?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.11.2020 00:08 Reaguje na Jiří Daneš
Putina a toho Číňana si nechá napříště, na toho vytáhe tibtskou vlajku a hin se hukáže ...
Odpovědět
JN

Jiří Novák

5.11.2020 09:14
"Znečištění uniklo do řeky ze stejné výpusti, kterou se podle dřívějšího vyjádření policie dostaly v září do Bečvy kyanidy."
Takže z DEZY. Nebo jak to mám chápat? Protože z rožnovského kanálu prokazatelně nic nevyteklo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist