https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/najezdy-trhacu-medvediho-cesneku-zacaly-nekde-ale-hrozi-pokuty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nájezdy trhačů medvědího česneku začaly, někde ale hrozí pokuty

4.4.2019 16:04 | BRNO (ČTK)
Medvědí čenek ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí.
Medvědí čenek ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí.
Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří lidé nerespektují. Potýkají se s nimi například strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Medvědí česnek tam roste v několika přírodních rezervacích, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno, řekl dnes ČTK zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

 

Medvědí česnek je mezi lidmi velmi oblíbený, přidává se třeba do pomazánek nebo se používá jako koření do polévek. "V Moravském krasu roste v několika lokalitách v jeho střední části. Jde o přírodní rezervace, kde je trhání jakýchkoliv rostlin ze zákona zakázáno. Nájezdy lidí na medvědí česnek už začaly, víme o tom a na tyto lokality se nyní zvláště zaměříme," uvedl Tůma.

Strážci přírody mohou podle něj na místě uložit pokutu 500 až 10.000 korun. "Záleží samozřejmě na tom, jak moc bude dotyčný přírodu drancovat," uvedl Tůma. Doplnil, že rostlina ze zákona nepatří mezi zvláště chráněné druhy a v přírodě se běžně trhat dá. Potíž je, že se jí zvláště daří právě v rezervacích, kde se nic trhat nesmí.

Problém s nezodpovědnými trhači se netýká jen Moravského krasu, řeší jej třeba i strážníci v Brně. Lidé za sběrem rostliny totiž míří například i do Černovického hájku, což je také přírodní rezervace. Častěji tam proto vyrážejí i strážníci. Ve středu ram přistihli osmačtyřicetiletou ženu, která rostliny odřezávala a skládala do pytle na odpadky. "Po oslovení jim žena ukázala dalších šest plných pětadvacetilitrových pytlů a kbelík s česnekem. Uvedla, že vše má prý pro osobní potřebu ke zpracování," uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Strážníci následně opodál našli dalších šest pytlů stejné barvy až po okraj napěchovaných medvědím česnekem. Kvůli zjištění ženiny totožnosti přivolali státní policisty a pro podezření z porušení zákona o ochraně přírody a krajiny případ předali do správního řízení.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist