https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-park-saske-svycarsko-je-na-pokraji-svych-kapacit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Saské Švýcarsko je na pokraji svých kapacit

14.9.2020 00:44 | BAD SCHANDAU (ČTK)
Saské Švýcarsko - Sächsische Schweiz
Saské Švýcarsko - Sächsische Schweiz
Německý národní park Saské Švýcarsko, který hraničí s Národním parkem České Švýcarsko, je na pokraji svých kapacit a hledá možnosti, jak omezit dopady vysokého počtu turistů na přírodu. V rozhovoru s agenturou DPA to řekl mluvčí rezervace Hanspeter Mayr. Jedním z velkých problémů parku, který v sobotu oslavil 30. výročí svého vzniku, jsou podle něj turisté, kteří v přírodě přenocují.
 

Národní park Saské Švýcarsko, který se rozkládá na více než 90 kilometrech čtverečních přímo u české hranice, se podle DPA stává obětí svého vlastního úspěchu. Na konci 90. let jej ročně navštívily dva miliony turistů, za loňský rok to bylo už zhruba 3,5 milionu. Řadu z nich přitom tvoří i návštěvníci z Česka. "Představuje to zvláštní výzvy pro usměrňování turistického proudu a management parku," uvedl Mayr.

Velkým problémem je podle něj například přenocování v parku. Za celý rok 2017 v Saském Švýcarsku noc strávilo 21 000 lidí. Noční přítomnost lidí v parku, především v době páření od poloviny března do června, přitom negativně ovlivňuje populace místních živočichů.

V příštích letech chce park dosáhnout i toho, aby více lidí přijíždělo na návštěvu parku s ikonickými pískovcovými skalami autobusem a vlakem. Pro individuální dopravu by měla vzniknout další záchytná parkoviště. Kromě známých problémů s nedovoleným zakládáním ohňů či odhazováním odpadků podle Mayra správa parku v posledních letech stále častěji řeší i problém bezpilotních letounů, které nemají nad přírodní rezervací co pohledávat.

Národní park Saské Švýcarsko vznikl 12. září 1990 na základě rozhodnutí poslední vlády Německé demokratické republiky (NDR). Sousedí s o něco menším národním parkem na české straně. Společně chrání České a Saské Švýcarsko území s pískovcovými skalami o rozloze 16.550 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist